Instrukcja montażu i podłączenia Cab 4614 400r

Instrukcja montażu i podłączenia Cab 4614 400r zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące montażu urządzenia, a także informacje na temat podłączania go do istniejących sieci i systemów. Instrukcja zawiera także wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i wskazówki dotyczące instalacji, aby zagwarantować prawidłowe działanie urządzenia. Instrukcja zawiera również informacje dotyczące konfiguracji systemu, w tym wybór odpowiednich ustawień sieciowych i konfiguracji oprogramowania, aby móc w pełni wykorzystać wszystkie funkcje urządzenia.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja montażu i podłączenia Cab 4614 400r

Zakres czynności, które należy wykonać podczas montażu kotła grzewczego, zależy przede wszystkim od tego, czy instalujemy go w nowej czy w modernizowanej instalacji. Ma to też istotny wpływ na wysokość kosztów prowadzenia tych prac.

Po zamontowaniu kotła na paliwa stałe wraz z zasobnikiem ciepłej wody oraz potrzebnym osprzętem napełniamy instalację grzewczą wodą
Fot. : Kostrzewa
1 z 4
Po zamontowaniu kotła na paliwa stałe wraz z zasobnikiem ciepłej wody oraz potrzebnym osprzętem napełniamy instalację grzewczą wodą
Fot. : Kostrzewa

1. Kocioł gazowy

Montaż kondensacyjnego kotła gazowego powinien zostać wykonany przez instalatora mającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne. Czasami warunkiem gwarancji jest posiadanie przez fachowca przeszkolenia lub autoryzacji producenta urządzenia. Z pewnością nawet jeśli nie ma takiego wymogu, to i tak warto wybierać wśród specjalistów, którzy przeszli odpowiednie kursy i znają zakupione przez nas urządzenie. Unikniemy w ten sposób roli „królika doświadczalnego” i tego, że wykonawca będzie sprawdzał swoją wiedzę na naszym kotle.
W nowym domu prace rozpoczną się od zawieszenia lub ustawienia kotła w odpowiednim miejscu (zwróćmy przy tym uwagę na zalecane w instrukcji odstępy montażowe), a następnie podłączenia go do instalacji gazowej i centralnego ogrzewania. Kolejny krok to ewentualnie montaż zasobnika ciepłej wody i doprowadzenie do niego rur wody zimnej, ciepłej i ewentualnej cyrkulacji c. w. u. (zapewnia pobór ciepłej wody natychmiast po odkręceniu kranu). Pozostaje jeszcze podłączenie kotła do przewodów powietrzno-spalinowych i sprawdzenie szczelności poszczególnych części instalacji.
Natomiast jeśli w budynku już zamieszkałym planujemy modernizację kotłowni bez wymiany rur centralnego ogrzewania, wówczas, zanim zamontujemy nowy kocioł, warto je wypłukać. Do tego celu wykorzystuje się profesjonalne środki chemiczne, które dodaje się do wody grzejnej w instalacji. Następnie rozgrzewa się system i wymusza ciągły przepływ wody grzejnej, utrzymując jej wysoką temperaturę. Potem należy usunąć wodę z zanieczyszczeniami i kilkakrotnie przepłukać system czystą wodą. Pamiętajmy jednak o tym, aby czas, w którym modernizowana instalacja pozostaje bez wody, był jak najkrótszy. W przeciwnym razie (jeśli np. montaż nowego kotła odbędzie się dopiero po kilku tygodniach), musimy się liczyć z tym, że w tym czasie może dojść do intensywnej korozji elementów instalacji, ze względu na stały dopływ tlenu.
? Koszty. Za prosty montaż kondensacyjnego kotła gazowego, bez znacznej przebudowy instalacji i wymiany przewodów spalinowych, zapłacimy od 1000 do 1500 zł. Wykonanie takiej usługi jest z reguły możliwe w ciągu jednego dnia. Jeśli zakres prac obejmie wymianę części rur w kotłowni czy też przebudowę lub montaż nowego systemu spalinowego, cena może być nawet dwukrotnie wyższa. Natomiast czas wykonania montażu wydłuża się często do dwóch, a nawet trzech dni.

2. Kocioł na paliwa stałe

W powszechnej opinii kocioł na paliwa stałe jest na tyle prostym urządzeniem, że nie musi go montować specjalista. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że współczesne urządzenia na węgiel i drewno, nawet te najtańsze, mają często już fabrycznie zamontowany sterownik, wentylator, pompę obiegową, dlatego fachowiec dokonujący montażu powinien mieć co najmniej uprawnienia elektryczne. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku kotłów nowszej generacji, które mają bogate wyposażenie, wskazane jest, by przeszedł również przeszkolenie u producenta tego urządzenia.
Jeszcze przed montażem wykonawca powinien sprawdzić, czy pomieszczenie, w którym planujemy ustawić kocioł, ma wymiary, umożliwiające łatwy dostęp do kotła w celu obsługi i konserwacji. Jeśli wymaga tego instrukcja, prace rozpoczyna się od wykonania specjalnego fundamentu, na którym stanie urządzenie. Następnie podłącza się je do przewodu dymowego i instalacji grzewczej, ewentualnie również do podgrzewacza wody do mycia. Na tym etapie bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Służy do tego zwykle otwarte naczynie wzbiorcze, znajdujące się w najwyższym punkcie instalacji. Gdy temperatura w instalacji nagle wzrośnie, nadmiar wody (przez rurę przelewową podłączoną do naczynia) zostanie odprowadzony do kanalizacji. Ostatnie czynności to podłączenie sterownika i pozostałego osprzętu kotła oraz płukanie, napełnienie i odpowietrzenie instalacji.
Jeżeli w modernizowanym domu chcemy pozostawić kocioł w piwnicy, należy sprawdzić stan izolacji przeciwwilgociowych. W wielu starszych budynkach zdarza się, że w czasie intensywnych opadów woda deszczowa przedostaje się do tego pomieszczenia. W trakcie remontu domu należy zadbać o wykluczenie tego zjawiska. Jeśli to niemożliwe, wówczas należy rozważyć montaż kotła w innym miejscu. W przeciwnym razie cykliczne zalewanie kotłowni spowoduje przyspieszoną korozję kotła i to nawet wtedy, gdy zostanie on umieszczony na cokole, powyżej lustra wody. Ponadto możemy zostać porażeni, prądem ponieważ osprzęt kotłów zasilany jest napięciem 230 V.
Podczas modernizacji instalacji trzeba też zweryfikować stan podgrzewacza wody. Często zbiornik jest skorodowany, ma kiepską izolację i niesprawny zawór bezpieczeństwa. Dlatego najlepiej od razu warto również kupić i zamontować nowy model podgrzewacza, a także pamiętać o izolacji termicznej rur w instalacji. Zależą od wielu czynników, które wpływając na pracochłonność montażu. Kotły na paliwa stałe to zwykle ciężkie urządzenia, dlatego już sam demontaż starego modelu, wyniesienie go (najczęściej z piwnicy) zajmuje dużo czasu i wymaga zaangażowania czasem nawet 2-3 osób. Kolejne aspekty wpływające na koszt usługi to zakres prac. Zależnie od tego, czy jest to jedynie prosta wymiana kotła z podłączeniem go do istniejącej instalacji oraz zabezpieczeń czy też wykonanie znacznej części nowego układu grzewczego, koszt może wynieść od 1000 do nawet 2500 zł. Oczywiście duże znaczenie ma to, w jakiej części kraju przeprowadzane są prace (z reguły drożej jest w centrum niż na przykład we wschodnich regionach). Z uwagi na duże gabaryty i ciężar tego typu kotłów czas trwania ich montażu bądź wymiany to co najmniej dwa dni.

Komu i gdzie zgłaszać awarię?

Już na etapie zakupu lub uruchomienia kotła warto spytać o procedurę zgłaszania awarii. Zwykle ta informacja podana jest również w warunkach gwarancyjnych. Poza tym adresy firm serwisowych znajdują się najczęściej na stronie internetowej producenta. Wiele firm zapewnia również możliwość dokonywania zgłoszenia awarii pod numerem infolinii.
Ze względu na rosnącą popularność systemów zdalnego nadzoru coraz częściej jest możliwa bezpośrednia opieka wybranego przez nas serwisu nad instalacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu fachowiec może monitorować całą instalację przez odczyt parametrów jej pracy i w razie wystąpienia usterki szybko zareagować.

Kiedy można zastosować układ zamknięty?

Zgodnie z przepisami kocioł na paliwa stałe można również montować w instalacji zabezpieczonej zamkniętym naczyniem wzbiorczym. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim informacja o dopuszczeniu danego modelu kotła do takiego montażu musi być umieszczona w jego instrukcji. Wówczas urządzenia te mają nieco wyższe dopuszczalne ciśnienie pracy, na przykład 2, 5 zamiast 1, 5 bara. Poza tym instalacja musi mieć możliwość awaryjnego odprowadzenia ciepła, gdy dojdzie do nagłego wzrostu temperatury w kotle. Z tego względu niektóre kotły są fabrycznie wyposażone w wężownicę schładzającą, umieszczoną wewnątrz płaszcza grzewczego. W razie awarii automatycznie otwiera się zawór, który kieruje zimną wodę do wężownicy. Po schłodzeniu kotła zawór zamyka się i woda przestaje płynąć.
Należy również pamiętać o zamontowaniu zaworu bezpieczeństwa, który w sytuacji awaryjnej – gdy wężownica nie jest w stanie schłodzić kotła – upuści część wody z instalacji c. o. do kanalizacji. Niestety dość często fachowcy popełniają błąd i nie dostosowują jego parametrów do ciśnienia pracy kotła na paliwa stałe, które wynosi 1, 5 lub 2, 5 bara. Zamiast tego montują zawór o ciśnieniu otwarcia np. 3 bary, ponieważ taki model jest łatwo dostępny na rynku (polecany jest bowiem do kotłów gazowych).

  Więcej o:
AC - Instrukcje obsługi, schematy, opisy wyprowadzeń
 • Pobierz Lista kodów silników

  v. 4. 0, 08. 12. 2022

 • Pobierz Aneksy z wytycznymi montażu STAG 400 DPI względem kodu silnikaPobierz Instrukcja STAG 400 DPIver. 1. 8
  13. 01. 2021Pobierz Instrukcja ISE-D4ver. 5
  data: 02. 2017Pobierz Instrukcja ISE-Q02. 02. 2017
  ver. 0Pobierz Instrukcja ISE-VKver. 0
  data: 27. 11. 2015Pobierz Schemat podłączenia STAG 400. 4 DPI (model A)24. 05. 2022Pobierz Schemat podłączenia STAG 400. 4DPI (model B)06. 09. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=2334&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Schemat podłączenia STAG 400. 4 DPI (model C)Pobierz Schemat podłączenia STAG 400. 6, 8 DPI (model A)19. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=2193&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Schemat podłączenia Emulatora FPC05. 2019Pobierz Schemat zamiany modeli sterowników STAG 400. 4 DPIPobierz Opis wyprowadzeń STAG 400. 4 DPI (model A)22. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=1078&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Opis wyprowadzeń STAG 400. 4 DPI (model B)17. 08. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=2189&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Opis wyprowadzeń STAG 400. 6, 8 DPI (model A)Pobierz Opis wyprowadzeń STAG 400. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=2630&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Instrukcja STAG FPI
Pobierz Instrukcja obsługi STAG-L PlusPobierz Instrukcja obsługi STAG-XLPobierz Instrukcje obsługi STAG-50, 100, 150v. 77-v. 79
Pobierz Program diagnostyczny AC LPG WINver: 1. 81
Stag-XL 50, 100, 150Pobierz Instrukcja SXC 1011Pobierz Setup AcTesterOBD1v21_0104
data: 13. 10. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=1110&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Manual STAG AFRver. 3Pobierz Program diagnostyczny AC TAPver: 1. 6. 27
data: 24. 2012Pobierz STAG TAP-01Pobierz STAG TAP-02 Schemat podłączenia do instalacji samochodowejPobierz Wariator kąta wyprzedzenia zapłonu STAG-TAP-01/02v: 1. 3. 5
12. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=1097&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Instrukcja podłączenia i programowania wariator kąta wyprzedzenia zapłonu STAG TAP-03ver: 1. 4
Pobierz Schemat podłączenia STAG TAP-03 /1 /Pobierz Schemat podłączenia STAG TAP-03 /2 /Pobierz STAG TAP-03 Quick startdata: 03. 03. 2016Pobierz Sterowniki do Interfejsu USB - ACSystem operacyjny: Windows XP, Vista, Win. 7, Win. 8, Win. 10
data: 28. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=1109&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz Setup STAG TUNINGver: 1. 2. 0. 16Pobierz STAG TUNING - Instrukcja PLPobierz Rejestrator parametrówPobierz STAG OBD Adapter - instrukcja podłączeniaPobierz STAG M01 LPGPobierz Instrukcja montażu PS-0401. 2014Pobierz Filtr fazy lotnej gazu LPG i CNG typu GF01Pobierz Instrukcja montażu Elektrozaworu STAG E01Pobierz Instrukcja STAG-200, STAG-4 plus, STAG-4 eco, STAG-300 ISA2, STAG-300 premiumv. 8. 9
data: 15. 07. 2013Pobierz Opis wyprowadzeń STAG-300 plus, STAG-300 ISA2, STAG-300 premiumPobierz Pobierz Schemat podłączenia STAG-4 plusdata: 09. 04. pl/pl-serwisy-materialy-techniczne-instrukcje? file_id=2597&ph_kontener_glowny_C_start=file">Pobierz ver: 2. 9
Pobierz Mapki i ustawienia mnożnika - STAG-200 / 300Pobierz Opis wyprowadzeń STAG 200Pobierz Schemat podłączenia STAG-200

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m. in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.

Szanujemy Twoją prywatność

Poniżej znajdziesz listę usług używanych w naszym serwisie, które mogą zapisywać na Twoim urządzeniu pliki cookies. Wybierz ustawienia, które Ci odpowiadają. Za pomocą linku, który znajdziesz w polityce prywatności możesz do nich wrócić.
UsługaCel użyciaWłącz
Google analitycsSłuży do zebrania danych statystycznych, (na podstawie skróconego adresu IP) o sposobie korzystania przez internautów z naszej strony, np. : liczba użytkowników na stronie, czas przeglądania strony, skąd użytkownicy przeszli na stronę, odwiedzane zakładki. Facebook PixelSłuży do zbierania przez Facebook informacji na temat sposobu korzystania z naszej strony (np. rodzaj widzianych produktów, informacja o dodaniu produktu do koszyka itd. ) Dzięki zebranym informacjom możemy w przyszłości kierować do Ciebie spersonalizowaną reklamę w ramach narzędzi reklamowych Facebooka. Facebook może też wyświetlać nasze reklamy innym użytkownikom tego portalu, którzy mają według portalu podobny do Ciebie profil i/lub zainteresowania. My jako właściciel strony internetowej, nie gromadzimy danych, które pozwoliłyby nam Cię bezpośrednio zidentyfikować. HotJarSłuży do zebrania danych statystycznych, dzięki którym uzyskujemy informację w tym w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszego serwisu, np. : używana przeglądarka, miejsca kliknięć na obszarze strony, ścieżki przejść na stronie oraz aktywności użytkownika na stronie. Dzięki uzyskanym informacjom usprawniamy funkcjonalności naszej strony. Dane które uzyskujemy są zagregowanymi, anonimowymi danymi statystycznymi.

Schemat podłączenia taśmy LED

Taśma LED z zasilaczem

Taśma LED z zasilaczem i sterownikiem


Jak poprowadzić instalację elektryczną pod taśmy LED?

Przedstawiamy schemat podłączenia taśmy LED w przypadku montażu na suficie (ale taki sam schemat przyjmuje się przy każdym inny montażu, niezależnie od miejsca montowania taśmy LED)

Podłączenie taśmy LED o długości powyżej 5m

Taśmy LED zasilane napięciem 24V można podłączyć w nieograniczenie długie odcinki, ale należy do nich doprowadzić zasilanie co około 5m

*zasilanie można doprowadzać co 10m ale my dla lepszego efektu i dłuższego działania, rekomendujemy co 5m

Najbardziej efektywne metody podłączenia taśmy LED

Dobór kabli do montażu taśmy LED

Uwaga na spadki napięcia. Żeby uniknąć spadków napięcia zastosuj przewody o przekroju:

0, 75mm – do odcinków nie dłuższych niż 3m

1, 00mm – do odcinków nie dłuższych niż 6m

1, 50mm – do odcinków nie dłuższych niż 15m

Do podłączenia taśm według ich kolorów użyj:

-taśma jednokolorowa MONO – przewód 2 żyłowy

-taśma ciepło-zimna CCT – przewód 3 żyłowy

-taśma RGB – przewód 4 żyłowy

-taśma RGBW – przewód 5 żyłowy

-taśma RGBCCT – przewód 6 żyłowy (lub dwa przewody 3 żyłowe)

Programowanie sterownika i pilota

Dokładne instrukcje do odbiorników do pobrania tutaj:

Taśma LED musi być zamontowana na profilu aluminiowym

Aluminium odprowadza ciepło które wytwarza się na taśmie LED podczas jej pracy, co jest konieczne do utrzymania sprawności produktu!

Montaż taśmy LED w profilu aluminiowym

-Koniecznie należy zmatowić profil papierem ściernym (konkretnie miejsce do którego się przykleja taśmę LED) a następnie należy odtłuścić profil benzyną ekstrakcyjną lub czystym alkoholem.

-W zimie ważne: nie przyklejaj taśmy do profilu który w ciągu ostatniej godziny był na polu i jeszcze jest zimny. Skrapla się na nim woda i taśma LED po naklejeniu na taki profil, zacznie odklejać się.

Nie spal zasilacz ani sterownika!

Zasilacze oraz sterowniki mają wejście oraz wyjście!

-Napięcie 230V można podłączyć tylko do zasilacza do strony INPUT

Do strony OUTPUT należy podłączyć taśmę LED lub sterownik

Do sterownika nie wolno podpinać wyższego napięcia niż 24V!

Profile wodoodporne uszczelnij silikonem do kontaktu z elektroniką

Profil aluminiowy schemat montażu

Profil zamontuj na (do wyboru):

-taśmie dwustronnie klejącej

-umocuj na dedykowanych uchwytach

-przewierć i przykręć

-przypnij na taśmie magnetycznej (do metalu)

Gzymsy z taśmą LED

-gzyms przyklej do ściany minimum 10cm od sufitu (najlepiej 15cm)

*im bardziej odsuniesz gzyms od sufitu tym bardziej światło “rozleje” się po suficie, a im bliżej sufitu tym zrobi się mocniejsza linia światła na suficie

-gzyms zamaluj 2x warstwami farby

-do łączeń gzymsów użyj masy dostępnej >>>tu

-gzymsy docinaj piłą elektryczną

-taśmę LED przyklej na profilu lub płaskowniku aluminiowym żeby było odprowadzenie ciepła

Schemat montażu lamp

Schody schemat montażu

Instrukcja montażu i podłączenia Cab 4614 400r

Bezpośredni link do pobrania Instrukcja montażu i podłączenia Cab 4614 400r

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcja montażu i podłączenia Cab 4614 400r