Najczęściej zadawane pytania Electrolux Df 4160

Najczęściej zadawane pytania dotyczące modelu Electrolux Df 4160 obejmują jego funkcje, możliwości i inne informacje dotyczące użytkowania. Urządzenie jest wyposażone w automatyczny system czyszczenia, który usuwa zanieczyszczenia z wody, co pozwala na zachowanie jej czystości. System dodatkowo zwiększa wydajność urządzenia i zapewnia oszczędność energii. Model posiada również technologię czujnikową, która automatycznie dostosowuje parametry wody w zależności od wielkości prania. Ponadto, model posiada możliwość dostosowania programu do potrzeb użytkownika.

Ostatnia aktualizacja: Najczęściej zadawane pytania Electrolux Df 4160

1. Robot przestaje sprzątać i wraca do stacji ładującej. Co się stało?
Prawdopodobnie robot musi się naładować. W tym przypadku przycisk „home” zaświeci się, a robot powróci do stacji ładującej. Przycisk „home” świeci się. Wskaźnik akumulatora i przyciski Uruchom / Wstrzymaj migają, aby wskazać, że robot ładuje się i wznowi pracę w miejscu uprzedniego zatrzymania. Robot naładuje się do 80%, aby wznowić odkurzanie szybciej. Czas ładowania wynosi około 2 godzin. Czas pracy po szybkim ładowaniu wynosi około 80% maksymalnego.

2. Robot wykrywa nieistniejące przeszkody i unika ich (unika odkurzania części podłogi lub dywanu).
Prawdopodobnie w pomieszczeniu są połyskujące podłogi albo/oraz światło słoneczne jest silne. Grube dywany o długim włosiu mogą także spowodować ten problem. Jeśli robot zachowuje się tak regularnie, należy zadzwonić do centrum kontaktowego dla klientów firmy Electrolux. Szczegółową informację, jak się z nami skontaktować można znaleźć na witrynie internetowej w rozdziale serwis lub w aplikacji na urządzenia przenośne.

3. Jak często należy czyścić filtr w robocie?
W celu uzyskania najlepszej wydajności zaleca się czyszczenie filtra po każdych 5 cyklach odkurzania oraz jego wymianę co 6 miesięcy. Filtry oferujemy na naszej witrynie (oraz w aplikacji na urządzenia przenośne).

4. Jaki jest przewidywany przez producenta czas pracy robota?
Z nowym akumulatorem robot odkurza przez około 40 minut. w zależności od rodzaju podłogi (na dkurzanie dywanu zużywa się więcej energii niż odkurzanie twardej podłogi) w trybie normalnym. Odkurzanie w trybie ECO może wydłużyć czas pracy do 60 minut. Odkurzanie w obszarze z dużą liczbą przeszkód może również doprowadzić do szybszego wyczerpania akumulatora.

5. Czy można robotem odkurzać gruby dywan? Jaka jest maksymalna grubość dywanu?
Robot może wspiąć się na wysokość 2, 2 cm Uwaga: robot najpierw odkurza wokół dywanu o średnim włosiu (<1, 5cm-2, 2cm), a później wraca, aby odkurzyć dywan oddzielnie. Robot nie odkurza dywanów o długim włosiu. Kiedy robot dojedzie do krawędzi kontynuuje odkurzanie pozostałej części pomieszczenia.

6. Czy należy na coś szczególnego zwrócić uwagę przy pierwszym odkurzaniu pomieszczenia za pomocą robota?
Przed rozpoczęciem odkurzania należy usunąć z podłogi małe i delikatne przedmioty, jak odzież, sznury od zasłon, papier oraz przewody zasilające. Jeśli urządzenie przejedzie nad przewodem zasilającym i pociągnie go, może dojść do ściągnięcia przedmiotu ze stołu lub półki. Większe/wyższe przedmioty, jak krzesła, można zostawić ponieważ robot ominie je podczas sprzątania. Lustra na ścianie bądź okna od sufitu do samej podłogi (chyba że mają kilkucentymerową ramę) mogą zakłócać działanie robota.

7. Czy mogę używać więcej niż jeden smartfon do sterowania robotem?
Tak, możesz używać więcej smartfonów dla tego samego robota (bez ograniczeń) jeśli konto jest takie same.

8. Wyświetlacz robota jest pusty.
Rozładowane akumulatory. Należy naładować robota.

9. Po wyjęciu akumulatorów i ponownym uruchomieniu robota na wyświetlaczu widać obracającą się animację. Czy to normalne?
Tak, jest to normalne. Po wyciągnięciu akumulatora, odczekaniu 30 sekund i ponownym uruchomieniu robota na wyświetlaczu widać „ruch węża” (tzn. segmenty podświetlone w sekwencji kolistej). w takim przypadku prosimy o kontakt z centrum kontaktowym dla klientów firmy Electrolux. Szczegółową informację, jak się z nami skontaktować można znaleźć na witrynie internetowej, w rozdziale serwis lub w aplikacji na urządzenia przenośne.

10. Robot po włączeniu porusza się pod ścianą. Czy to jest normalne?
Tak, jest to normalne działanie robota. Robot rozpocznie odkurzanie wzdłuż ścian, kierując się do środka.

11. Robot nie odkurza wzdłuż ściany pomieszczenia i odkurza tylko określoną część pomieszczenia. Czy to jest normalne?
Tak, jest to normalne działanie robota odkurzającego duże pomieszcznie. Duże pomieszczenia są dzielone na obszary o powierzchni najwyżej 2 x 2 m.

12. Robot działa z różną prędkością. Czy coś jest nie tak?
Nie. Prędkość zmienia się w zależności od układu pomieszczenia oraz znajdujących się w nim mebli.

13. Czy występuje ryzyko, że robot spadnie ze schodów lub wysoko położonych miejsc w domu?
Normalnie robot rozpoznaje schody, progi i podobne przeszkody, co pozwala mu uniknąć kolizji. Jeśli robot jednak spada, należy skontaktować się z centrum kontaktowym dla klientów firmy Electrolux.

14. Dlaczego słyszę trzaski, gdy robot odkurza?
Twarde cząsteczki, jak piasek mogą powodować trzaski, gdy są zasysane do pojemnika na kurz z dużą prędkością.

15. Pomieszczenie nie jest prawidłowo odkurzone, a robot powraca do stacji ładującej.
Robot powraca do stacji ładującej, aby naładować baterie. Robot będzie automatycznie kontynuował program odkurzania po naładowaniu akumulatorów (około 2 godziny).

16. Robot wykrywa nieistniejące przeszkody i unika ich (unika odkurzania części podłogi lub dywanu).

17. Czasami robot dosć mocno zderza się z przeszkodami (np. : wąskie nogi mebli), czy to jest normalne?
Tak, robot radzi sobie w takich sytuacjach.

18. Pomieszczenie nie jest całkowicie odkurzone. Robot odkurza tylko krawędź danego pomieszczenia / obszaru (porusza się obok ścian), a następnie przejeżdża do innych pomieszczeń / obszarów.
Robot prawdopodobnie pracuje w trybie wyszukiwania. Może się to zdarzyć, gdy robot nie znajdzie stacji ładującej (może w tym czasie stacja ładująca została przeniesiona). W trybie wyszukiwania robot odkurza jak zwykle, ale wykonuje tylko dwa okrążenia w każdym obszarze, aby szybko pokryć duże obszary. Jeśli wykryje stację ładującą, wstrzymuje odkurzanie i stara się zadokować w stacji.

19. Robot rozpoczął odkurzanie na podłodze (a nie od stacji ładującej), ale aplikacja mówi „Wróć do stacji ładującej, ” gdy robot zakończy pracę. Czy to jest problem?
Nie, to jest normalne, robot faktycznie wraca do pozycji początkowej.

20. Dlaczego trzeba tak często wymieniać filtr?
Odkurzanie z czystym filtrem jest wydajniejsze. Czysty filtr pomaga również wyeliminować niemiły zapach i niedrożność układu, które może prowadzić do słabego zbierania kurzu.

21. Kiedy należy czyścić filtr?
W celu uzyskania najlepszej wydajności zaleca się czyszczenie filtra po każdych 5 cyklach odkurzania oraz jego wymianę co 6 miesięcy.

22. Dlaczego robot zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach?
Prawdopodobnie pojemnik na kurz oraz/albo filtr nie zostały wyczyszczone. Należy to sprawdzić i postępować zgodnie z instrukcją czyszczenia.

23. Jak często należy czyścić lub wymieniać pojemnik na kurz?
Zawsze, gdy podświetla się ikona pojemnika na kurz. Aby czyszczenie według harmonogramu dało najlepsze efekty należy regularnie opróżniać pojemnik na kurz po każdym odkurzaniu.

24. Co należy zrobić, gdy spadnie wydajność odkurzania?
- Należy sprawdzić filtr i wyczyścić, gdy jest to konieczne. Proszę stosować się do instrukcji czyszczenia w instrukcji obsługi. W celu uzyskania najlepszych efektów zaleca się czyszczenie filtra po każdych 5 cyklach odkurzania oraz jego wymianę co 6 miesięcy.
- Należy sprawdzić obrotową szczotkę, a jeśli jest to konieczne wyczyścić ją. Proszę stosować się do instrukcji czyszczenia.
- Należy sprawdzić szczotkę boczną, a jeśli jest to konieczne wyczyścić ją.
- Należy sprawdzić kanał powietrzny. Wyjąć pojemnik na kurz. Usunąć nagromadzone zanieczyszczenia z kanału powietrznego. Włożyć pojemnik na kurz we właściwe miejsce.
- Umieścić robota w stacji ładującej i pozwolić, by bateria całkowicie się naładowała (3 godziny). Z nową baterią robot będzie odkurzać przez około 1 godzinę w trybie ECO.

25. Jak wymienić szczotkę / szczotkę boczną / pojemnik na kurz?
Proszę stosować się do instrukcji obsługi.

26. Szczotka nie działa dobrze
Wyciągnąć szczotkę obrotową i wyczyść szczotkę oraz łożyska. Usunąć zaplątane włókna przecinając je nożyczkami. Zamontować w odwrotnej kolejności. Szczotkę można zamówić jako część zapasową. (Instrukcja obsługi strona 14. Czyszczenie szczotki obrotowej).

27. Jak zainstalować wirującą szczotkę boczną?
Użyć funkcji magnetycznej, aby zamontować szczotkę boczną w gnieździe pod spodem robota. Uwaga: Jeśli włosie wymaga wyprostowania, wystarczy zanurzyć szczotkę boczną w gorącej wodzie. Włosie powinno całkowicie wyschnąć przed ponownym zamontowaniem szczotki bocznej. Uwaga! Jeśli robot ma odkurzać pomieszczenia z wykładziną, należy zdemontować szczotkę boczną, aby uniknąć jej uszkodzenia.

28. Jak wyczyścić przód oraz okno kamery?
Zetrzeć kurz z okna kamery suchą, miękką ściereczką. Nie naciskać mocno na szybę okna lasera! Większe zabrudzenia można wyczyścić łagodnym detergentem.

29. Czy można zostawiać robota podłączonego do stacji łaującej, gdy nie jest użytkowany?
Aby poprawić wydajność i wydłużyć żywotność akumulatora (Stacja ładowania musi być stale podłączona do zasilania! ):
- Nieużytkowanego robota zawsze trzymać w stacji ładującej.
- Po odkurzaniu jak najszybciej naładować robota w stacji ładującej. Zbyt długa przerwa może mieć negatywny wpływ na żywotność akumulatora.
- 3. Jeśli robot nie zostanie uruchomiony ze stacji ładującej, po zakończeniu pracy robot powróci do pozycji początkowej.

30. Co zrobić z robotem na okres wakacyjnego wyjazdu?
Stacja ładująca (nie podłączona): Przechowując robota bez ładowania przez dłuższy okres czasu (powyżej 3 miesięcy) należy wyjąć akumulatory i przechować je oddzielnie w temperaturze pokojowej. Przed wyjęciem akumulatory należy naładować do 50% pojemności). Pozwoli to zachować wydajność akumulatorów.

31. Kiedy wiadomo, że trzeba wymienić akumulatory?
Wyświetlacz nie włącza się lub na robocie wyświetla się czerwony symbol akumulatora. Jeśli akumulator jest całkowicie naładowany i wyświetli się kod błędu E:2x, akumulatory mogą być zużyte lub słabej jakości. Należy skontaktować się z centrum kontaktowym dla klientów firmy Electrolux w celu sprawdzenia lub kupienia nowego zestawu akumulatorów (należy wymienić oba akumulatory, ponieważ stanowią komplet).

32. Jaki jest przewidywany przez producenta czas pracy robota?
Z nowym akumulatorem robot odkurza przez około 40 minut. w zależności od rodzaju podłogi (na odkurzanie dywanu zużywa się więcej energii niż odkurzanie twardej podłogi) w trybie normalnym.

33. Czy można samodzielnie wymienić akumulator?
Tak, można samodzielnie wymienić akumulator. Należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Zawsze wymieniać jednocześnie oba akumulatory. Patrz (Instrukcja obsługi na stronie 15. Wymiana akumulatorów).

34. Jak długo powinno trwać ładowanie robota?
Czas całkowitego ładowania wynosi ok. 3 godzin. Ładowanie podczas przerwy w odkurzaniu trwa około 2 godzin.

35. Jak wyjąć / wymienić akumulator?
Komory akumulatora znajdują się od spodu robota. Odkręć pokrywy komór akumulatora wkrętakiem (PH2). Wymienić akumulatory na nowe i założyć pokrywy. Uwaga! Koniecznie wymienić oba akumulatory. Stosować wyłącznie oryginalne akumulatory dostarczone przez producenta. (Instrukcja obsługi na stronie 15. Wymiana akumulatora). Przed utylizacją urządzenia należy wyjąć z niego akumulatory i bezpiecznie je zutylizować.

36. Akumulatory nie ładują się.
Przewód zasilający i stacja ładująca nie są prawidłowo połączone oraz/lub zasilacz nie jest prawidłowo podłączony do gniazda sieciowego. Brak połączenia między stykami ładującymi robota a stacją ładującą. Podłączyć wtyczkę przewodu zasilacza do stacji ładującej. Podłączyć zasilacz do gniazda sieciowego. Upewnić się, że styki ładujące robota i stacja ładująca są połączone. Sprawdź, czy wtyczka i przewód nie są uszkodzone. Wyczyścić styki robota jak i stacji ładującej suchą szmatką.

37. Akumulatory przestały się ładować lub czas pracy jest krótki / akumulatory szybko się wyczerpują.
Upłynął okres żywotności akumulatora. Wymienić akumulatory. Zawsze wymieniać oba akumulatory jednocześnie. Uwaga. Akumulatory objęte są 6-miesięczną gwarancją.

38. Dlaczego robot nie ładuje się lub ładowanie wydaje się trwać bez końca?
- Przewód zasilający i stacja ładująca nie są prawidłowo połączone oraz/lub zasilacz nie jest prawidłowo podłączony do gniazda sieciowego. Rozwiązanie: Podłączyć wtyczkę przewodu zasilacza do stacji ładującej.
- Brak połączenia między stykami robota i stacji ładującej. Rozwiązanie: Upewnić się, że stacja ładująca i robot stoją na równym podłożu, a styki robota i stacji ładującej mają za sobą kontakt.
- Sprawdzić, czy wtyczka i przewód są uszkodzone.
- Wyczyścić styki robota jak i stacji ładującej suchą szmatką. Czyszczenie styków) (Instrukcja obsługi strona 8. Instalacja robota do odkurzania).

39. Czy można kupić pilot zdalnego sterowania robotem?
Nie, robot nie ma pilota zdalnego sterowania. Do sterowania robotem służy wyświetlacz lub aplikacja na telefon.

40. Czy można umieścić stację ładującą pod krzesłem / łóżkiem gdy stacja może tam się zmieścić?
Nie, stację ładującą trzeba ustawić zgodnie z instrukcją obsługi. Nic nie może znajdować się nad stacją ładującą. Należy zachować 50 cm wolnego miejsca po obu stronach i 1, 5 m wolnego miejsca z przodu.

41. Czy przeniesienie stacji ładującej podczas pracy robota spowoduje problem?
Nie zaleca się przenoszenia stacji ładujacej w czasie pracy robota. Gdy robot wymaga ładowania podczas okurzania, powróci do stacji ładującej (robot ma wystarczająco energii, aby powrócić do ostatniego znanego położenia stacji ładującej). Jeśli stację ładującą zabrano z pierwotnego położenia, robot uruchomi „tryb wyszukiwania” stacji ładującej. Wymaga to czasu i akumulator może się rozładować zanim robot odnajdzie stację ładującą. Może to mnieć wpływ na skuteczność odkurzania jeśli robot nie będzie mógł się podładować i dokończyć odkurzania.

42. Czy można robotem odkurzać gruby dywan? Jaka jest maksymalna grubość dywanu?
Robot może wspiąć się na wysokość 2, 2 cm Uwaga: robot najpierw odkurza wokół dywanu o średnim włosiu (<1, 5cm-2, 2cm), a później wraca, aby odkurzyć dywan oddzielnie.

43. Czy można używać robota, gdy w domu są zwierzęta?
Tak, można używać robota. Sugerujemy, aby nie pozostawiać zwierząt domowych samych z robotem. Uwaga: uszkodzenia lub nieprawidłowe działanie robota spowodowane przez zwierzęta domowe nie są objęte gwarancją.

44. W domu są progi. Czy jest to problem dla robota?
Nie, robot rozpoznaje przeszkody na podłodze, na przykład schody i progi. Na podstawie obliczeń robot jest może poruszać się w bezpieczny sposób. Uwaga: w niektórych przypadkach, np. gdy występują różnice wysokości podłogi lub progi nie są symetryczne, robot może mieć trudności w czasie powrotu (może utknąć na podwyższeniu, gdy próg nie jest symetryczny).

45. Czy potrzebny jest inny odkurzacz, gdy używa się robota?
Tak, w miejsca do których robot nie może dotrzeć, jak klatki schodowe, półki na książki, obszary pod bardzo niskimi meblami, itd. Regularne użytkowanie robota pozwala jednak zmniejszyć całkowitą ilość kurzu w pomieszczeniu. Z tego względu można rzadziej odkurzać ręcznie.

46. Co się stanie, gdy w miejscu już zarejestrowanym przez robota pojawi się nowa przeszkoda?
Robot poradzi sobie z taką sytuacją. Rozpozna nowy obiekt i odpowiednio zmieni przebieg pracy. Może to obniżyć skuteczność odkurzania lub je wydłużyć. Należy postępować zgodnie z instrukcją. Aby uniknąć tego rodzaju problemów sugeruje się użycie robota w godzinach pracy (gdy nikogo nie ma w domu).

47. Jak robot rozpoznaje przeszkody lub progi?
Przed pokonaniem progu lub przeszkody robot zatrzyma się i sprawdzi: - wysokości progu / przeszkody - czy można odkurzać obszar po drugiej stronie.

48. Czy robot znajdzie drogę powrotną, gdy odkurza kilka pomieszczeń położonych obok siebie?
Normalnie robot odnajdzie drogę powrotną jeżeli akumulator jest wystarczająco naładowany. Robot może wymagać podładowania w trakcie odkurzania, ale będzie kontynuował odkurzanie aż do jego zakończenia.

49. Czy robot może utknąć (pod łóżkiem, między krzesłami)?
Nie, robot nie wjedzie w miejsca, w które się nie zmieści. Jeśli jednak robot utknie, przestanie odkurzać i podejmie próbę wydostania się. Jeśli operacja się powiedzie, robot będzie kontynuował odkurzanie. Jeśli operacja nie powiedzie się, robot zatrzyma się i wyświetli kod błędu na wyświetlaczu. Należy wtedy umieścić robota w pozycji początkowej i ponownie rozpocząć odkurzanie. Należy postępować zgodnie z instrukcją (Instrukcja obsługi, rozwiązywanie problemów z obszarem odkurzania). Jeśli robot utknie ponownie w tym samym miejscu, należy to miejsce odgrodzić, aby uniknąć ponownego utknięcia robota i zadzwonić do centrum kontaktowego dla klientów firmy Electrolux.

50. Czy ustawienia zegara będą zachowane po wymianie akumulatorów lub gdy urządzenie nie będzie ładowane przez dłuższy okres czasu?
Dopóki robot znajduje się w zasięgu sieci bezprzewodowej Wi-Fi i jest zalogowany, harmonogram i zegar zostaną przywrócone w ciągu kilku minut.

51. Czy robot może zakłócać działanie innych urządzeń elektrycznych, jak telefon komórkowy, funkcje zdalnego sterowania itp?
Robot jest urządzeniem spełniającym odpowiednie normy i będzie działać bezpiecznie w środowisku domowym.

52. Czy robot musi pracować przy dobrym oświeleniu?
Nie, światło nie jest potrzebne. Należy zauważyć, że silne światło słoneczne może negatywnie wpłynąć na wydajność odkurzania.

53. Co należy zrobić, gdy wyświetli się komunikat o błędzie?
- Lista kodów błędów znajduje się w instrukcji obsługi w rozdziale dotyczącym rozwiązywania problemów.
- Wszelkie komunikaty o błędach wyświetlane na robocie wyświetlą się również w aplikacji. W aplikacji będą również wskazówki dotyczące działań naprawczych. Komunikaty o błędach w instrukcji powinny być równoważne komunikatom wyświetlanym na robocie.

54. Komunikaty o błędach
- Lista kodów błędów znajduje się w instrukcji obsługi w rozdziale dotyczącym rozwiązywania problemów.

55. Czy można odkurzać robotem na zewnątrz?
Nie, robot jest przeznaczony do użytkowania wewnątrz pomieszczeń.

56. Czy można odkurzać robotem w łazience?
Tak, ale na podłodze nie może być wody ani wilgoci. Uwaga: robot nie jest wodoodporny i nie wolno go używać na mokrej powierzchni.

57. Czy można robotem uprzątnąć wodę / odkurzyć mokre przedmioty?
Nie, robot nie jest modelem przeznaczonym do kontaktu z wodą, zatem nie wolno nim odkurzać mokrych powierzchni ani zbierać mokrych przedmiotów.

58. Czy należy na coś szczególnego zwrócić uwagę przy pierwszym odkurzaniu pomieszczenia?
Przed rozpoczęciem odkurzania należy usunąć z podłogi małe i delikatne przedmioty, jak odzież, sznury od zasłon, papier oraz przewody zasilające.

59. Jak zainstalować stację ładującą?
Umieścić stację ładującą na podłodze tak, aby tylną ścianką przylegała do ściany. Podłączyć wtyczkę przewodu zasilającego do gniazda zasilania z tyłu stacji. Włożyć zasilacz do gniazda w ścianie. Zwinąć zbędną część przewodu z tyłu stacji. Zapewnić wolną przestrzeń 0, 5 m po bokach oraz 1, 5 m z przodu stacji ładującej.

60. Jak uruchomić robota?
Umieścić robota w stacji ładującej. Symbol akumulatora zacznie migać na czerwono, sygnalizując niski poziom naładowania akumulatora i ładowanie. Uwaga: Robot nie jest fabrycznie całkowicie naładowany przy pierwszym rozpakowaniu. Aby uzyskać najlepszą wydajność zaleca się pobrać aplikację „PUREi9” w sklepie z aplikacjami App Store lub Google Play, a następnie postępować zgodnie z instrukcją, aby utworzyć konto i połączyć się z robotem. Należy także upewnić się (za pośrednictwem aplikacji), że robot ma najnowsze oprogramowanie.

61. Czy można używać robota (tymczasowo) bez stacji ładującej (np. na innym piętrze)?
Tak, robot może działać bez stacji ładującej aż do wyładowania akumulatorów. Należy uruchomić robota z pozycji, gdzie powinna znajdować się stacja ładująca: umieścić robota na podłodze naprzeciw ściany. Zapewnić wolną przestrzeń 0, 5 m po bokach oraz 1, 5 m z przodu stacji ładującej. Jeśli robota uruchomiono bez stacji ładującej, powróci on do pozycji początkowej i po prostu zatrzyma się bez dokowania. Aby użytkować robota regularnie na innym piętrze, można dokupić stację ładującą na każde piętro.

62. Czy można użytkować robota bez aplikacji w telefonie?
Tak, ale w tym przypadku tryb harmonogramu jest niedostępny.

63. Jak ustawić harmonogram robota?
Harmonogram (dni i godziny) można ustawić w robocie wyłącznie przy pomocy aplikacji.

64. Czy należy aktualizować oprogramowanie robota?
Tak, jest to zawsze zalecane, aby zapewnić najlepszą wydajność i można to zrobić przy pomocy aplikacji.

65. Jak można uaktualinić oprogramowanie robota?
Za pomocą aplikacji smartfona.

66. Symbol Wi-Fi zniknął / symbol Wi-Fi miga.
Jeśli robot zgubił sygnał Wi-Fi, symbol sieci Wi-Fi miga. Brak sieci bezprzewodowej. Router domowy nie działa lub robot jest poza zasięgiem Wi-Fi. Jeśli robot wogóle nie był podłączany do sieci bezprzewodowej, symbol Wi-Fi jest niewidoczny. Jeśli symbol świeci się stale, robot nawiązał połączenie z routerem.

67. Czy mogę używać więcej niż jeden smartfon do sterowania robotem?
Tak, możesz używać więcej smartfonów dla tego samego robota (bez ograniczeń) jeśli konto jest takie same.

68. Czy muszę zaktualizować aplikację telefonu?
Tak, zdecydowanie polecamy używać najnowszej wersji aplikacji.

69. Jak mogę znaleźć najnowszą wersję aplikacji telefonu?
Możesz uzyskać automatyczne powiadomienie przesłane na twój telefon, gdy dostępne są nowe wersje.

70. Nie mam Wi-Fi w domu, czy mogą użyć aplikacji telefonu?
Nie, potrzebujesz połączenia Wi-Fi do podłączenia robota do sieci. Aplikacja w telefonie. komunikuje się z robotem za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

71. Jak można zaktualizować aplikację w telefonie?
Proces jest taki sam, jak dla innych aplikacji w telefonie.

72. Co można zrobić, gdy zderzak się zablokuje?
Należy sprawdzić zderzak i usunąć wszelkie drobiny, które mogłyby go zablokować. Jeśli problem nadal występuje, należy się skontaktować z centrum kontaktowym dla klientów firmy Electrolux.

73. Co zrobić, gdy koło się nie kręci?
- Przednie koła: usunąć zaplątane włosy i podobne zanieczyszczenia z głównych kół, aby umożliwić ich swobodne obracanie.
- 2. Małe koła: wymontować ostrożnie przy użyciu małego śrubokręta i wyczyść. Postępować zgodnie z instrukcją obsługi - Czyszczenie kół 1. -2.

74. Robot hałasuje podczas odkurzania/pracy.
Wyczyścić spód robota, ponieważ w jego elementach mógł zagnieździć się jakiś przedmiot:
- Główna szczotka (Instrukcja obsługi Czyszczenie szczotki obrotowej).
- Szczotka boczna (Strona Instrukcji Obsługi - czyszczenie szczotki bocznej).
- Główne koło (Instrukcja Obsługi strona 14. Czyszczenie Kół 1. ).

75. Robot zatrzymuje się podczas pracy, bez zapalonych lampek lub komunikatu o błędzie.
- Rozładowany akumulator. Wyświetlacz jest ciemny. Naładować akumulator.
- Robot może się także zatrzymać, gdy nastąpi ponowne uruchomienie systemu spowodowane błędem w oprogramowaniu, wówczas bieżąca pamięć zostaje skasowana (Wyświetlacz działa). Po naciśnięciu przycisku uruchomienia rozpocznie się nowy cykl odkurzania, sugeruje się, aby ustawić robota w punkcie startowym (stacja ładująca) i proces odkurzania uruchomić od początku. Zastosować odkurzanie punktowe, gdy pozostanie tylko niewielki obszar. (Instrukcja Obsługi Strona 9. Tryby czyszczenia / 10 czyszczenie punktowe).

76. Robot spada (ze schodów lub innych wysokości).
Prosimy skontaktować się z centrum kontaktowym dla klientów firmy Electrolux.

77. Robot nie mógł znaleźć stacji ładującej.
Stacja ładująca jest zbyt blisko innej przeszkody (przeszkód). Ustawić stację ładującą zapewniając 0. 5 m wolnej przestrzeni z lewej i prawej strony oraz 1, 5 m z przodu. Według Instrukcji Obsługi Instalacja robota do odkurzania).

78. Wyświetlacz jest ciemny. Naładować robota.

79. Na wyświetlaczu migają liczby.
Jeśli wyświetlacz miga (z wyjątkiem symbolu Wi-Fi) zadzwoń do centrum kontaktowego dla klientów firmy Electrolux.

80. Robot zassał wodę.
Konieczna będzie wymiana silnika w autoryzowanym centrum serwisowym firmy Electrolux. Uszkodzenie silnika spowodowane dostaniem się wody nie jest objęte gwarancją. Prosimy skontaktować się z centrum kontaktowym dla klientów firmy Electrolux.

81. Robot nie uruchamia się, „miga symbol pojemnika na kurz”.
Nie włożono pojemnika na kurz lub nie zamknięto go prawidłowo. Włożyć pojemnik na kurz do robota i prawidłowo zamknąć pokrywę.

82. Robot wyświetla niewłaściwą godzinę.
Robot nie uzyskał informacji o aktualnej godzinie z serwera. Upewnić się, że robot jest podłączony do Internetu i odczekać, aż zsynchronizuje czas. Jeśli robot nie odbierze właściwego czasu w ciągu 24 godzin, powtórzyć procedurę inicjalizacji i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji w telefonie. - Strona instrukcji obsługi - Jak połączyć się z robotem?

83. Czy robot ma zabezpieczenie przed dziećmi?
Nie. W razie konieczności wyłączyć robota (wcisnąć i przytrzymać przycisk Rozpoczęcia / Wstrzymania).

84. Czy można używać robota, gdy aktywny jest domowy system alarmowy?
Jeśli w domu działa system alarmowy oparty na wykrywaniu ruchu, prawdopodobnie przed użyciem robota trzeba skonfigurować tryb „zwierzę domowe” (jeśli taki tryb jest dostępny). W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z dostawcą / sprzedawcą systemu alarmowego.

85. Czy osoby z rozrusznikem serca mogą użytkować robota?
Nie ma żadnego ryzyka dla użytkowników z wszczepionym rozrusznikiem serca. Nie ma żadnego ryzyka dla oczu dzieci.

86. Czy czujniki/kamera są niebezpieczne dla dzieci lub oczu?
Nie, nie ma żadnego ryzyka. Laser jest bezpieczny, co jest potwierdzone certyfikatem.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu drogowego i kolejowego przewozu tzw. „towarów wrażliwych” oraz obrotu paliwami opałowymi.

W przypadku wdrożenia procedury awaryjnej w usługach z grupy „Przewóz towarów objęty monitorowaniem (SENT)” zbiór podstawowych informacji znajdziesz w opisie danej usługi w sekcji Niedostępność usługi, sytuacje awaryjne.

Pytania wraz z odpowiedziami pogrupowane są tematycznie.

1. Rejestr zgłoszeń SENT na portalu PUESC

 1. Czy jest system elektroniczny, w którym mam rejestrować swoje transakcje?
  Na potrzeby realizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi został utworzony rejestr zgłoszeń SENT, który jest prowadzony w systemie teleinformatycznym. Rejestr SENT został stworzony żeby umożliwić dokonywanie zgłoszeń drogą elektroniczną. Dostęp podmiotów do tego rejestru, w celu przesyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszeń, odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
 2. W jaki sposób można przesyłać i uzupełniać zgłoszenia do rejestru SENT na PUESC?
  Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na PUESC, po wybraniu właściwej usługi w grupie „Przewóz towarów objętych monitorowaniem (SENT)” powinien wybrać odpowiedni „Formularz do wypełnienia”. Po jego wypełnieniu i przesłaniu do rejestru SENT, podmiot zgłaszający otrzyma numer referencyjny wraz z odpowiednią liczbą kluczy (elektroniczne kody zabezpieczające dostęp do zgłoszenia). Natomiast po uzupełnieniu lub aktualizacji zgłoszenia, podmiot otrzyma komunikat potwierdzający wykonanie danej czynności.
  Przesłania, uzupełnienia lub aktualizacji można również dokonać z wykorzystaniem kanału e-mail (adres: puesc@mf. pl) albo interfejsu niewizualnego (web service), wysyłając dokument w formacie xml, zgodnym ze specyfikacją techniczną tego dokumentu udostępnioną na PUESC.
 3. Czy istnieje możliwość przetestowania wysyłania zgłoszeń?
  Tak, w tym celu zostało udostępnione środowisko testowe, dostępne pod adresem https://test. pl/, gdzie można testowo założyć konto na PUESC, a następnie wypełnić i wysłać formularz zgłoszenia jako podmiot wysyłający, podmiot odbierający lub przewoźnik. Założenie konta na środowisku testowym nie zwalnia z obowiązku założenia konta na środowisku produkcyjnym.
 4. Jaki jest czas oczekiwania na nadanie numeru referencyjnego przez rejestr SENT?
  Oczekiwanie na potwierdzenie przesłania zgłoszenia (uzyskanie numeru referencyjnego wraz z kluczami), jego uzupełnienia albo aktualizacji nie przekracza kilku sekund.
 5. Jaka jest procedura w przypadku awarii rejestru SENT?
  Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń przewozu towarów oraz zgłoszeń obrotu paliwami opałowymi określa sposób postępowania w przypadku niedostępności rejestru SENT – należy wówczas przesłać dokument zastępujący zgłoszenie, którego wzór stanowi załącznik do ww. rozporządzenia albo zgłoszenie w formacie xml.
  Opis postępowania w przypadku niedostępności rejestru SENT znajduje się w zakładce „Niedostępność usługi, sytuacje awaryjne” w ramach opisu każdej usługi.
 6. Co oznacza niedostępność rejestru SENT? Czy jest to wyłącznie awaria rejestru SENT, czy również brak dostępu do łącza internetowego lub niekorzystanie z Internetu (brak umiejętności korzystania z Internetu i nieposługiwanie się nim) przez dany podmiot? Niedostępność rejestru SENT to awaria lub przerwa techniczna tego rejestru, która uniemożliwia przesyłanie, uzupełnianie i aktualizowanie zgłoszeń oraz wysyłanie komunikatów zwrotnych dla podmiotów wysyłających, podmiotów odbierających i przewoźników.
  Brak dostępu do Internetu lub brak umiejętności korzystania z niego nie oznaczają niedostępności rejestru zgłoszeń.
 7. Czy wprowadzenie danych do rejestru SENT będzie wymagało każdorazowo uwierzytelnienia pracownika za pomocą podpisu kwalifikowanego, czy też podpis niekwalifikowany będzie wystarczający?
  Wykonywanie czynności w rejestrze SENT (dokonywanie, uzupełnianie i aktualizacja zgłoszeń przewozu towarów) nie wymaga podpisywania dokumentów podpisem kwalifikowanym ani podpisem niekwalifikowanym.
 8. Jak sprawdzić czy numer referencyjny jest ważny?
  W grupie usług „Przewóz towarów objętych monitorowaniem (SENT)” wybierz usługę Sprawdź ważność zgłoszenia przewozu towarów. Po wpisaniu numeru referencyjnego zgłoszenia oraz numeru rejestracyjnego środka transportu, którym ma być dokonywany przewóz towaru, wyświetli się komunikat o ważności numeru referencyjnego.
 9. Czy do przesyłania zgłoszeń do rejestru SENT wystarczy standardowa rejestracja pracownika na PUESC bez żadnych kluczy, certyfikatów niekwalifikowanych itp.?
  W przypadku podmiotów wysyłających i podmiotów odbierających, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia konieczne jest posiadanie zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC. Wymaga to założenia konta na PUESC, rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji.
  Natomiast przewoźnicy, którzy przesyłają, uzupełniają lub aktualizują zgłoszenia mogą posiadać jedynie podstawowy poziom dostępu do PUESC, wymaga to tylko założenia konta na PUESC.
 10. Czy firma może założyć sobie konto na PUESC?
  Konto na PUESC może założyć sobie tylko osoba fizyczna. W przypadku podmiotów gospodarczych, zobowiązanych do dokonywania czynności w rejestrze SENT może to być, np. pracownik tego podmiotu posiadający stosowne pełnomocnictwo.
 11. Czy podmiot odbierający, który upoważnił inną firmę do zamykania zgłoszeń musi założyć sobie konto na PUESC?
  Jeżeli czynnością podmiotu odbierającego jest tylko uzupełnianie zgłoszeń o informacje o odbiorze towaru i do wykonywania tych czynności upoważnił osobę fizyczną (ze swojej firmy lub spoza firmy), to tylko ta osoba musi założyć sobie konto na PUESC.
  Podmioty odbierające prowadzące działalność gospodarczą, które uzupełniają zgłoszenia o informację o odbiorze towaru, powinny posiadać zaawansowany poziom dostępu do PUESC do wykonywania tych czynności. Wymaga to, oprócz założenia konta na PUESC, rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji.
  Podmioty odbierające paliwa opałowe mogą uzupełniać zgłoszenia o informacje o odbiorze towaru (potwierdzać dostawy oleju opałowego) bez zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC, gdy:
 • są zużywającym podmiotem olejowym nieprowadzącym działalności gospodarczej – wystarczający jest podstawowy poziom dostępu do PUESC (wymaga to założenia konta na PUESC, uwierzytelnienie odbywa się poprzez podanie loginu i hasła) albo
 • potwierdzają odbiór z wykorzystaniem kodów transakcyjnych generowanych za pośrednictwem PUESC, np. w aplikacji mobilnej (dotyczy wszystkich podmiotów odbierających paliwa opałowe).
 1. Czym się różni konto proste na PUESC od konta zaawansowanego i kto jakie konto musi posiadać?
  Konto „proste” (podstawowy poziom dostępu do PUESC) powstaje po założeniu konta na PUESC. Po zalogowaniu się na to konto możliwe jest wykonywanie czynności tylko w tzw. „kontekście własnym”. Takie konto może założyć tylko osoba fizyczna, np. właściciel firmy, organ spółki lub pracownik firmy/spółki.
  Konto „zaawansowane” (zaawansowany poziom dostępu do PUESC) powstaje po rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji. Wcześniej osoba, która reprezentuje podmiot musi założyć sobie konto na PUESC. Po rejestracji, czynności w rejestrze SENT powinny być wykonywane z „kontekstu podmiotu”.
  Przewoźnicy, którzy przesyłają, uzupełniają lub aktualizują – powinni posiadać podstawowy poziom dostępu do PUESC.
  Podmioty wysyłające i podmioty odbierające, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia – powinny posiadać zaawansowany poziom dostępu do PUESC.
  Podmioty odbierające prowadzące działalność gospodarczą, które uzupełniają zgłoszenia o informację o odbiorze towaru – powinny posiadać zaawansowany poziom dostępu do PUESC.
  Podmioty odbierające paliwa opałowe mogą posiadać podstawowy poziom dostępu do PUESC do uzupełniania zgłoszeń o informację o odbiorze towaru, jeśli są zużywającym podmiotem olejowym nieprowadzącym działalności gospodarczej albo korzystają z kodów transakcyjnych generowanych za pośrednictwem PUESC, np. w aplikacji mobilnej.
  Szczegóły znajdują się w usłudze Załóż konto lub sprawdź swoje dane.
 2. W jaki sposób podmiot zagraniczny ma sobie założyć konto zaawansowane na PUESC?
  Konto „zaawansowane” (zaawansowany poziom dostępu do PUESC) powstaje po rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji.
  Jeżeli o rejestrację podmiotu lub reprezentacji występuje osoba upoważniona do złożenia wniosku musi dołączyć do wniosku skan upoważnienia i skan potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej, a następnie dostarczyć oryginały pełnomocnictw.
  W przypadku rejestracji podmiotu zagranicznego należy dołączyć dokumenty rejestrowe tego podmiotu (np. wydruk z rejestru w kraju trzecim), z których wynika umocowanie osoby udzielającej upoważnienia do reprezentowania podmiotu.
 3. Mam problemy z uzyskaniem zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC. Kto mi może w tym pomóc?
  Część wskazówek dotyczących uzyskania podstawowego i zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC znajduje się w odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania oraz w zakładce „Usługa krok po kroku” (KROK WSTĘPNY) w ramach opisu każdej usługi.
  Szczegóły opisane są na PUESC w usłudze Jeżeli w tych materiałach nie ma odpowiedzi na pytania, to można skorzystać z usług HelpDesk, za pośrednictwem formularza HelpDesk dostępnego po zalogowaniu do konta PUESC. Informację jak skorzystać z pomocy HelpDesk znajdują się na PUESC w zakładce POMOC.
 4. Mam założone konto na PUESC do wysyłania sprawozdań INTRASTAT. Czy w ramach tego konta mogę obsługiwać rejestr SENT?
  Podmioty, które są już zarejestrowane na PUESC w obszarze INTRASTAT, cło lub akcyza, w celu wykonywania czynności związanych z wysyłaniem, uzupełnianiem lub aktualizacją zgłoszeń do rejestru SENT, zobowiązane są do aktualizacji danych podmiotu. Link do formularza znajduje się w zakładce „Usługa krok po kroku” (KROK WSTĘPNY) w ramach opisu każdej usługi. Szczegóły znajdują się w usłudze Osoba dokonująca aktualizacji danych podmiotu i aktualizacji reprezentacji musi posiadać upoważnienie do wykonywania czynności określonych w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, tj. :
 5. przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów do systemu monitorowania i/lub
 6. rejestracji/aktualizacji danych podmiotu na potrzeby przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów do systemu monitorowania.
 7. Uprawnienia te muszą wynikać wprost z treści udzielonego pełnomocnictwa.

  1. Czy w przypadku awarii systemu SENT kierowca musi mieć ze sobą jakiś dokument, czy wystarczy mieć w telefonie skan dokumentu zastępującego zgłoszenie, posiadać numer zgłoszenia?
   W przypadku gdy w trakcie awarii systemu SENT przewóz towaru został zgłoszony na dokumencie zastępującym zgłoszenie, zgodnym ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń przewozu towarów oraz zgłoszeń obrotu paliwami opałowymi, kierujący pojazdem powinien posiadać ten dokument w trakcie całego przewozu towaru wraz z potwierdzeniem jego przyjęcia.
  2. Jak uzyskać dostęp systemowy i możliwość wysyłania/aktualizowania/zamykania zgłoszeń do rejestru SENT za pomocą interfejsu niewizualnego (web service)?
   Wymagania techniczne dotyczące połączenia i komunikatów zostały opisane zakładce "Usługi sieciowe" w sekcji System SENT.
   Dostęp za pomocą interfejsu niewizualnego jest dedykowany podmiotom, które obsługują dużą liczbę zgłoszeń w rejestrze SENT. W celu zweryfikowania, czy zasadne jest konfigurowanie dla podmiotu usług webservice na potrzeby systemu SENT, należy wysłać zapytanie na adres e-mail: projektsent. pl

  3. 2. Podmiot wysyłający, podmiot odbierający i przewoźnik

  4. Czy przewóz towarów wymienionych w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi do osób fizycznych podlega zgłoszeniu do rejestru SENT?
   Przewóz towarów do osób fizycznych, co do zasady, nie podlega zgłoszeniu do rejestru SENT. Wyjątkiem jest przewóz paliw opałowych – w takim przypadku przewóz każdej ilości tego towaru również do osoby fizycznej podlega zgłoszeniu do rejestru SENT.
  5. Czy podmiot kupujący na fakturę musi być zarejestrowany na PUESC i zgłosić przewóz?
   Jeżeli podmiot kupujący prowadzi działalność gospodarczą, to spełnia ustawową definicję podmiotu odbierającego.
   W przypadku dostaw towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (np. sprzedaż krajowa) podmiot odbierający uzupełnia zgłoszenia o informację o odbiorze towaru, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dostarczenia towaru. Wyjątkiem jest paliwo opałowe, którego odbiór należy potwierdzić w dniu dostarczenia.
   W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zakup z kraju UE) podmiot odbierający przesyła zgłoszenie do rejestru SENT, a następnie uzupełnienia zgłoszenia o informację o odbiorze towaru, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dostarczenia towaru.
   Wyjątkiem jest paliwo opałowe, którego odbiór należy potwierdzić w dniu dostarczenia.
   Podmiot odbierający prowadzący działalność gospodarczą do uzupełniania zgłoszeń o informację o odbiorze towaru, powinien posiadać zaawansowany poziom dostępu do PUESC.
   Podmioty odbierające paliwa opałowe mogą posiadać podstawowy poziom dostępu do PUESC do uzupełniania zgłoszeń o informację o odbiorze towaru, jeśli są zużywającym podmiotem olejowym nieprowadzącym działalności gospodarczej albo korzystają z kodów transakcyjnych generowanych za pośrednictwem PUESC, np.
   Jeżeli podmiot kupujący jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i jest odbiorcą towaru innego niż olej opałowy (np. oleju napędowego), to przewóz tego towaru nie podlega zgłoszeniu do systemu SENT. W celu wystawienia przez sprzedawcę faktury, można podawać swój nr PESEL, co określi nabywcę jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
  6. Czy mając dostęp do PUESC i reprezentując podmiot, trzeba będzie wystąpić o specjalne upoważnienie do komunikacji z rejestrem SENT?
   Jeżeli podmiot jest zarejestrowany w PUESC w innym obszarze, np. cła, akcyzy, Intrastat, musi zaktualizować dane podmiotu poprzez wskazanie obszaru „MONITOROWANIE PRZEWOZU”. Link do formularza znajduje się w zakładce „Usługa krok po kroku” (KROK WSTĘPNY) w ramach opisu każdej usługi dostępnej na stronie Przewóż towarów objętych monitorowaniem (SENT).
   Szczegóły znajdują się w opisie usługi Załóż konto lub sprawdź swoje dane.
  7. Czy wystarczy ogólne upoważnienie zarządu dla pracowników zgłaszających przewozy w rejestrze SENT?
   Zgłoszeń do rejestru SENT dokonuje przedsiębiorca albo upoważnione osoby działające w jego imieniu i na jego ryzyko, np. pracownicy.
  8. Czy podmiot odbierający może udzielić pełnomocnictwa podmiotowi wysyłającemu lub przewoźnikowi do potwierdzenia dostawy?
   Tak, każdy podmiot wysyłający, podmiot odbierający lub przewoźnik może upoważnić dowolną osobę fizyczną do działania w jego imieniu i na jego rzecz. W tym przypadku podmiot odbierający może udzielić pełnomocnictwa np. pracownikowi podmiotu wysyłającego lub przewoźnika do potwierdzenia dostawy.
  9. Jaki zakres pełnomocnictwa jest niezbędny do dokonywania czynności w rejestrze SENT?
   O zakresie pełnomocnictwa decyduje odpowiednio podmiot wysyłający, podmiot odbierający lub przewoźnik. Może to być pełnomocnictwo rodzajowe ogólne, np. do dokonywania i aktualizowania zgłoszeń w imieniu podmiotu wysyłającego lub do potwierdzania odbioru dostaw w imieniu podmiotu odbierającego. Może to być również pełnomocnictwo rodzajowe szczególne, np. do potwierdzenia odbioru konkretnej dostawy oznaczonej indywidualnym numerem referencyjnym.
  10. Firma A ma podpisaną umowę na magazynowanie wyrobów z firmą X (towary są własnością firmy A). Kto dokonuje zgłoszenia wysyłki z firmy X do klienta ostatecznego (sprzedaż na terenie Polski)?
   W opisanym przypadku firma A jest podmiotem wysyłającym obowiązanym do dokonania zgłoszenia zgodnie z art. 5 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Dokonując zgłoszenia należy wskazać adres firmy X jako "dane adresowe miejsca załadunku towaru", jeżeli z tego miejsca rozpoczyna się faktyczny przewóz towaru.
  11. Jesteśmy „podmiotem zużywającym" według ustawy o podatku akcyzowym i kupujemy alkohol z gorzelni na tzw. dokumencie dostawy. Alkohol ten zużywamy do wytwarzania naszych produktów zgodnie ze zwolnieniem ze względu na przeznaczenie i nie płacimy podatku akcyzowego. Alkohol przewozi dla nas firma transportowa w beczkach z plombami urzędowymi założonymi w gorzelni przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) i przy dostawie towaru funkcjonariusze SCS też są w naszej firmie. Sprawdzają plomby, wagę i moc alkoholu. Czy nasza firma jest podmiotem odbierającym i musimy dokonywać zgłoszeń do rejestru SENT?
   W przypadku dostawy (sprzedaży) alkoholu przez np. gorzelnię (podmiot wysyłający) w ilości powyżej 500 kg lub 500 litrów bez względu na rodzaj opakowania (beczki, paleto pojemniki typu mauser), sprzedający ma obowiązek dokonania zgłoszenia do rejestru SENT. Natomiast obowiązkiem podmiotu odbierającego (kupującego) jest uzupełnienie tego zgłoszenia o informacje o odbiorze towaru.
  12. Czy moja firma zajmująca się sprzedażą hurtową olejów, smarów oraz środków chemicznych oraz nasi klienci mamy obowiązek rejestracji na PUESC i wysyłanie zgłoszeń do rejestru SENT? Nie zajmujemy się importem oraz eksportem produktów olejowych oraz smarnych, a sprzedawane produkty pochodzą z firm koncernów działających na terenie Polski i kupujemy je z zapłaconą akcyzą.
   Systemem monitorowania przewozu i obrotu objęte są m. in. dostawy w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w tym paliw silnikowych i ich pochodnych, paliw opałowych, olejów smarowych i preparatów smarowych, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych oraz wyrobów zawierających alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki).
   Szczegółowy wykaz towarów objętych ww. systemem monitorowania został zdefiniowanym w art. 3 ust. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi oraz rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 11 tej ustawy.
   Dodatkowe informacje znajdują się w zakładce „Usługa krok po kroku” (KROK WSTĘPNY) w ramach opisu każdej usługi dostępnej na stronie Przewóż towarów objętych monitorowaniem (SENT) oraz w opisie usługi
  13. Jak sprawdzić czy podmiot wysyłający, podmiot odbierający lub przewoźnik prowadzi działalność gospodarczą?
   W celu uznania polskiego podmiotu albo oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego w Polsce za podmiot wysyłający, podmiot odbierający lub przewoźnika w rozumieniu ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi można zweryfikować dane w jawnych rejestrach. I tak dla:
  14. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (także w formie spółek cywilnych) w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG);
  15. podmiotów innych niż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
  16. Bez znaczenia dla obowiązku przesłania zgłoszenia do rejestru jest fakt rejestracji konkretnych podmiotów dla potrzeb, np. podatku od towarów i usług.

   1. Jak powinno brzmieć upoważnienie do dokonywania czynności, o których mowa w ustawie?
    W sprawach reprezentacji, o której mowa w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi zastosowanie mają w szczególności przepisy art. 95 i nast. Kodeksu cywilnego. Dlatego też, w przypadku, gdy podmioty będą chciały korzystać z usług pełnomocnika, pełnomocnictwo rodzajowe może mieć następującą treść:
    Upoważniam niżej wymienione osoby:
    Imię i nazwisko - numer PESEL
    do wykonywania czynności określonych w art. 9 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, tj. :
   2. przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów do systemu monitorowania.
   3. Dodatkowo upoważnienie może dotyczyć:

   4. Czy przewóz towaru do rolnika (podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne w statusie rolnika ryczałtowego i rolnika czynnego podatnika podatku VAT) podlega zgłoszeniu?
    W ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi przyjęto, że podmiot wysyłający czy też podmiot odbierający musi być podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.
    Oznacza to, że w celu uznania polskiego podmiotu za podmiot wysyłający czy podmiot odbierający możliwe jest jego zweryfikowanie w jawnych rejestrach. I tak dla:
   5. podmiotów innych niż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w Krajowym Rejestrze Sądowym.
    Wobec tego, rolnika nieprowadzącego działalności gospodarczej (niewpisanego do ewidencji CEIDG), który prowadzi wyłącznie działalność rolniczą (działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt) nie można uznać za podmiot objęty ustawowymi obowiązkami, a przewóz towaru do takiej osoby nie podlega zgłoszeniu.
    Wyjątek stanowi przewóz oleju opałowego do celów grzewczych, który podlega zgłoszeniu w każdym przypadku (bez względu na to czy podmiot odbierający prowadzi, czy nie prowadzi działalności gospodarczej).

    1. Kto ponosi odpowiedzialność finansową za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów? Osoba prawna (firma), osoba fizyczna obsługująca rejestr SENT, czy może osoba fizyczna ustanowiona jako reprezentant?
     Odpowiedzialność za dokonywanie poszczególnych czynności w rejestrze zgłoszeń ponoszą podmioty gospodarcze wymienione w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, nie zaś osoby przez nich upoważnione. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ww. ustawy osoba upoważniona przez podmiot wysyłający, podmiot odbierający czy przewoźnika będzie działała w jego imieniu i na jego rzecz, zatem jej działania będą pociągać za sobą skutki dla tych reprezentowanych podmiotów.
    2. Jakie są konsekwencje dla osoby upoważnionej za nieprawidłowe dokonywanie, uzupełnianie i aktualizowanie zgłoszeń przewozu towarów?
     Osoba upoważniona nie będzie odpowiadać przed kontrolującymi/organami za swoje działania w rejestrze SENT, podejmowane w imieniu i na rzecz podmiotu wysyłającego, podmiotu odbierającego albo przewoźnika. Ale w relacji wewnętrznej, czyli pomiędzy osobą upoważnioną a tym podmiotem, może ona odpowiadać na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego za błędne (nienależyte wykonanie) działania.
    3. Czy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który jest jednocześnie podmiotem wysyłającym i wykonuje przewóz towaru musi wypełnić zgłoszenie zarówno za podmiot wysyłający, jak i za przewoźnika?
     Tak, wypełnia formularz zgłoszenia w części dla podmiotu wysyłającego i dla przewoźnika.
    4. Czy jednego klucza dla przewoźnika może używać kilku różnych przewoźników, którzy faktycznie przewożą daną przesyłkę (w trakcie przewozu nastąpiła zmiana przewoźnika)?
     Jeżeli w trakcie przewozu następuje zmiana przewoźnika, to podmiot wysyłający może wygenerować nowemu przewoźnikowi klucz (formularz SENT_401 „Nowe klucze"). Wygenerowany klucz podmiot wysyłający musi przekazać nowemu przewoźnikowi. Wówczas poprzedni przewoźnik nie będzie miał dostępu do danych zawartych w zgłoszeniu przewozu. Nowy przewoźnik może również zmienić klucz sam, pod warunkiem otrzymania klucza poprzedniego przewoźnika.
    5. Czy przewóz towaru innego niż olej opałowy (np. oleju napędowego), do osoby fizycznej prowadzącej działalność rolniczą, gdy prowadzi ona również działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG podlega zgłoszeniu do rejestru SENT?
     W przypadku zamawiania dostawy, np. oleju napędowego na potrzeby działalności wytwórczej w rolnictwie (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej), gdy podmiot ten prowadzi również działalność gospodarczą, w celu wystawienia przez sprzedawcę faktury, można podawać swój nr PESEL, co określi nabywcę jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
     W przypadku przewozu, np. oleju napędowego do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, przewóz tych towarów nie podlega zgłoszeniu do systemu SENT.
    6. W jaki sposób zaktualizować dane podmiotu (np. dane adresowe)?
     Dane podmiotu może zaktualizować uprawniony reprezentant podmiotu, który posiada dostęp do PUESC. W tym celu należy:

    7. zalogować się do PUESC;
    8. przełączyć kontekst na właściwy dla podmiotu, którego dane chcemy zaktualizować;
    9. w menu głównym przejść do „Mój pulpit”,
    10. następnie należy przejść do zakładki „Dane podmiotu”, gdzie znajduje się opcja „Aktualizuj dane podmiotu”.

     3. Towary podlegające zgłoszeniu przewozu

    11. Jakie towary podlegają obowiązkowi zgłoszenia przewozu?
    12. Katalog towarów, które podlegają systemowi monitorowania przewozu i obrotu jest określony w art. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym na podstawie art.

     1. Czy dostawa 800 litrów oleju napędowego do dwóch różnych lokalizacji należących do tego samego odbiorcy (do każdej lokalizacji po 400 litrów) podlega zgłoszeniu?
     2. Dostawa 800 litrów oleju napędowego do dwóch różnych lokalizacji należących do tego samego odbiorcy (oddzielnie do każdej lokalizacji po 400 litrów) nie podlega zgłoszeniu przewozu.

      1.  Od ilu litrów oleju napędowego lub kg smaru istnieje obowiązek rejestrowania przewozu?
      2. Obowiązek zgłaszania przewozu towarów, tj. oleje smarowe i preparaty smarowe dotyczy przesyłek, których masa brutto przekracza 500 kg lub objętość przekracza 500 litrów. Jednakże w przypadku towaru konfekcjonowanego, klasyfikowanego np. do pozycji CN 2710, obowiązek zgłoszenia przewozu nie istnieje, jeżeli towar ten jest przewożony w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 11 litrów. Oznacza to, że w przypadku przewozu np. 600 kg tego towaru zapakowanego w opakowaniach jednostkowych o pojemności 11 litrów lub poniżej 11 litrów, nie ma obowiązku zgłaszania takiego przewozu.

       1. Jakie zgłoszenie powinienem wysłać w przypadku przewozu towaru z pozycji CN 3403 zapakowanego w stu 10-litrowych pojemnikach i trzech 200-litrowych pojemnikach (łącznie 1600 litrów)?
       2. Zgłoszenie przewozu powinno być dokonane tylko na 600 litrów towaru (trzy pojemniki po 200 litrów każdy). Pozostałe 1000 litrów towaru (sto pojemników po 10 litrów każdy) nie podlega zgłoszeniu, ponieważ towar ten (klasyfikowany do pozycji CN 3403) jest zapakowany w opakowaniach jednostkowych poniżej 16 litrów.

        1. Jak wypełnić formularz zgłoszenia przewozu w tej sytuacji, kiedy podczas jednego transportu przewożone są dwa produkty z różnymi kodami CN?
        2. W ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi zostało zdefiniowane, m. zgłoszenie przewozu towaru. Zgodnie z tą definicją, zgłoszenie przewozu towaru do rejestru zgłoszeń dotyczy określonej ilości tego samego rodzaju towaru albo określonych ilości różnych rodzajów towarów przewożonych od jednego nadawcy towaru do jednego odbiorcy towaru, do jednego miejsca dostarczenia towaru, jednym środkiem transportu. Oznacza to, że w takiej sytuacji w jednym zgłoszenia przewozu można zgłosić więcej niż jeden rodzaj towaru.

         1. Czy systemowi monitorowania drogowego podlega każdy przewóz towarów z pozycji CN 2710 i 3403 w opakowaniach powyżej 11 i 16 litrów?
         2. W stosunku do towaru zaklasyfikowanego, np. do pozycji CN 2710, przepis art. 2 pkt 1 lit. c ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, który mówi o masie brutto przesyłki towarów lub jej objętości (przekraczającej 500 kg/500 litrów) należy analizować łącznie z przepisem art. 4 pkt 2 lit b ww. ustawy.

          Oznacza to, że obowiązkiem zgłoszenia przewozu objęty jest ten towar, jeżeli jest zapakowany w opakowaniach jednostkowych większych niż 11 litrów i łączna masa brutto/objętość przesyłki tego towaru wynosi 500 kg/litrów. Może to być, np. cysterna z 600 litrami tego towaru albo 30 pojemników po 20 litrów każdy (co łącznie daje również 600 litrów).

          UWAGA!  Obowiązkom tym nie podlega przewóz przesyłki, np. 400 litrów w paleto pojemniku albo 24 pojemników po 20 litrów każdy (co łącznie daje 480 litrów) albo 100 pojemników po 10 litrów każdy (co łącznie daje 1000 litrów).

          1. Co oznacza sformułowanie „określona ilość towarów tego samego rodzaju" w definicji przesyłki?
          2. „Przesyłka" jest zdefiniowana w art. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, natomiast w art. 2 pkt 10 powołanej ustawy znajduje się definicja „rodzaju towaru". Z definicji tych wynika, że o przesyłce mówimy wtedy, gdy przewożony towar jest klasyfikowany do jednej 4-cyfrowej pozycji CN. W przypadku, gdy przewożone jest np. 6000 litrów PB95 oraz 1000 litrów PB98, to przesyłką jest 7000 litów towaru klasyfikowanego do pozycji CN 2710.

           1. Czy należy zgłosić towar, którego masa brutto wynosi 480 kg, a objętość ponad 500 litrów?
           2. Tak. Taki przewóz należy zgłosić, jak również przewóz towaru, którego objętość wynosi np. 480 litrów, a masa brutto ponad 500 kg.

            1. Czy przewóz płynów do spryskiwaczy i odmrażaczy do szyb samochodowych o pozycji CN 3820, zawierających alkohol etylowy całkowicie skażony, w opakowaniach 5 litrów dla płynów do spryskiwaczy i 0, 75 litra dla odmrażaczy, podlega monitorowaniu? (na 1 palecie może być 108 baniek po 5 litrów - razem 540 litrów).
            2. Towary klasyfikowane do pozycji CN 3820 zawierające alkohol etylowy podlegają obowiązkowi zgłoszenia przewozu, jeżeli masa brutto przesyłki przekracza 500 kg lub jej objętość przekracza 500 litrów (art. i ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi).

             UWAGA!  Z art. 4 pkt 2 lit. f powołanej ustawy wynika, że towary te nie podlegają zgłoszeniu, jeżeli są przewożone w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 16 litrów.
             Oznacza to, że opisany ładunek nie podlega zgłoszeniu, ponieważ towar ten jest pakowany w pojemnikach jednostkowych 5-litrowych i 0, 75-litrowych (mimo, że łączna objętość tego towaru to 540 litrów).

             1. Czy zgłoszeniu podlega również przewóz produktów akcyzowych, które sprzedajemy do naszych odbiorców w zawieszonej, zwolnionej lub zapłaconej akcyzie?
             2. Tylko przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, z zastosowaniem systemu EMCS, nie podlega zgłoszeniu do rejestru. W przypadku gazu LPG zgłoszeniu do rejestru nie podlega również przemieszczanie wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przemieszczanych z zastosowaniem systemu EMCS albo na podstawie dokumentu dostawy.

             3. Czy odbiór olejów odpadowych (pozycja CN 2710) z warsztatów mechanicznych również podlega zgłoszeniu?
             4. W przypadku, w którym warsztat mechaniczny dokonuje sprzedaży oleju odpadowego, który jest następnie przewożony do miejsca, w którym ma być poddany odzyskowi poprzez regenerację, właściciel tego warsztatu staje się podmiotem wysyłającym i winien dokonać zgłoszenia przewozu do rejestru.

              Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy warsztat mechaniczny przekazuje innemu podmiotowi olej odpadowy do utylizacji, płacąc jedynie za wykonanie usługi utylizacji. Wówczas, jeżeli następuje przeniesienie na odbiorcę towaru prawa do rozporządzania tym towarem (olejem odpadowym) jak właściciel, to taka transakcja podlega zgłoszeniu.

              Dodatkowo, w takim zgłoszeniu należy podać sześciocyfrowy kod odpadu zgodny z katalogiem odpadów określonym w przepisach ustawy o odpadach (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów).

             5. Czy obowiązkowi zgłoszenia podlega odebranie oleju przepracowanego (pozycja CN 2710) z dwóch warsztatów należących do tego samego przedsiębiorcy po 400 litrów każda (jeden warsztat w mieście A, drugi w mieście B albo obydwa warsztaty w różnych lokalizacjach miasta A), przez tego samego odbiorcę, tym samym środkiem transportu, który zmierza do tego samego zakładu recyklingu olejów w celu ich regeneracji? Jeśli tak, to w którym momencie?
             6. W opisanym przypadku odbiór oleju przepracowanego (odpadowego) podlega obowiązkowi zgłoszenia. Zgłoszenie to winno nastąpić najpóźniej przed rozpoczęciem przewozu obydwu partii towaru (po wlaniu do cysterny drugiej partii 400-litrowej, co da łącznie 800 litrów) i winno być dokonane przez przedsiębiorcę prowadzącego warsztat lub jego pełnomocnika.

             7. Czy sprzedaż paliwa na stacji paliw do zbiornika fabrycznie zamontowanego w pojeździe (np. w samochodzie ciężarowym lub ciągniku siodłowym, samobieżnej maszynie rolniczej lub budowlanej) w ilości powyżej 500 l, podlega zgłoszeniu?
             8. Przewóz paliwa w zbiorniku na paliwo (w tzw. baku), z którego paliwo zasila silnik spalinowy zamontowany w pojeździe mechanicznym, nie podlega zgłoszeniu.

              1. Czy objętość przewożonego oleju napędowego ma być wyrażona w litrach przy 15 stopniach C czy w litrach rzeczywistych?
              2. Ilość, masa brutto lub objętości towaru w zgłoszeniu powinna być zgodna z obowiązującym w Polsce Międzynarodowym Układem Jednostek Miar (SI).

               W przypadku wyrobów energetycznych stosuje się temperaturę referencyjną, tj. litry gotowego wyrobu w temperaturze 15°C lub kilogramy gotowego wyrobu w powietrzu.

               Jeżeli dostawa następuje w temperaturze rzeczywistej (ilość na fakturze lub dokumencie przewozu nie uwzględnia temperatury referencyjnej), zastosowanie winna mieć temperatura obserwowana (pomiaru).

               1. Czy towary z kodu CN 3824, które znajdują się w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym podlegają obowiązkowi zgłoszenia, jeżeli nie są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych?
               2. Tak, towary z kodu CN 3824, które znajdują się w ww. załączniku podlegają zgłoszeniu do rejestru SENT bez względu na ich przeznaczenie.

               3. Jeżeli masa/objętość towaru otrzymanego różni się o +/- 10% od masy/objętości zgłoszonej to czy należy w potwierdzeniu odbioru zaznaczyć opcję "dostawa zgodna ze zgłoszeniem" czy też "dostawa niezgodna ze zgłoszeniem"? Czy w polu "uwagi" należy wpisać ilość rzeczywiście przyjętą (nawet jeżeli różnica jest +/- 10%)?
               4. Jeżeli masa/objętość towaru otrzymanego różni się o +/- 10% od masy/objętości zgłoszonej to należy w potwierdzeniu odbioru zaznaczyć opcję „dostawa zgodna ze zgłoszeniem" i podać faktyczną ilość odebranego towaru – w przypadku odbioru paliwa opałowego lub gazu LPG pole to jest obowiązkowe.

                1. Czy po przekazaniu odpadów suszu tytoniowego podmiotowi, który go zutylizuje, przewóz takich odpadów podlega zgłoszeniu w systemie SENT?
                2. W przypadku, gdy susz tytoniowy zostaje przekazany innemu podmiotowi do utylizacji, jeżeli następuje przeniesienie na odbiorcę towaru prawa do rozporządzania tym towarem (suszem tytoniowym) jak właściciel, to taka transakcja podlega zgłoszeniu.

                 1. Jak ocenić czy dany towar podlega zgłoszeniu do rejestru zgłoszeń SENT?
                 2. Towary podlegające ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wymienione zostały w art. 2 tej ustawy oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykazu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

                  Na podmiocie dokonującym zgłoszenia ciąży obowiązek prawidłowego określenia, m. rodzaju towaru czy też pozycji CN. Narzędziem pomocniczym klasyfikowania towaru do kodów Nomenklatury Scalonej jest przeglądarka taryfowa – system ISZTAR http://isztar. pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL (strona otwiera się w nowym oknie przeglądarki)

                  1. Czy przewóz paliwa opałowego do fundacji, stowarzyszeń, gmin i jednostek im podległych, podlega zgłoszeniu w rejestrze zgłoszeń SENT?
                  2. Tak. Każda ilość paliwa opałowego przewożona do wskazanych podmiotów podlega zgłoszeniu do rejestru zgłoszeń SENT.

                   4. Zgłoszenie przewozu towaru, jego uzupełnianie i aktualizowanie

                  3. Jakie zgłoszenie powinniśmy przygotować w sytuacji, gdy cysterna (6000 litrów paliwa) wyrusza z bazy paliw A i jedzie do klienta B, a następnie do klienta C i do klienta D? Każdy z tych klientów zamówił po 2000 litrów.
                   Zakładając, że transakcje (dostawy towarów związane z przewozem towarów) dokonywane są pomiędzy bazą paliw A i klientem B, bazą paliw A i klientem C oraz bazą paliw A i klientem D, to podmiotem wysyłającym w każdym przypadku jest baza paliw A. Wszystkie trzy przewozy towarów rozpoczynają się na bazie paliw A i należy dokonać trzech zgłoszeń.
                   Jeżeli spełnione są warunki § 7 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń przewozu towarów oraz zgłoszeń obrotu paliwami opałowymi, takie zgłoszenia można przesłać do rejestru w sposób zbiorczy. Rozwiązanie to skierowane jest do podmiotów dokonujących sprzedaży w ramach tzw. „handlu obwoźnego".
                  4. Co robić w przypadku braku potwierdzenia przyjęcia towaru przez podmiot odbierający? Czy są za to konsekwencje dla podmiotu wysyłającego lub przewoźnika?
                   Po odbiorze towaru podmiot odbierający winien uzupełnić zgłoszenie o informację o odbiorze towaru, czyli „zamknąć" zgłoszenie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu dostarczenia towaru.
                   W przypadku towarów innych niż paliwa opałowe, w sytuacji gdy podmiot odbierający nie zamknie zgłoszenia, nie powoduje to żadnych konsekwencji prawnych dla podmiotu wysyłającego i przewoźnika. W przypadku paliw opałowych, konsekwencje dla podmiotu wysyłającego wynikają z ustawy o podatku akcyzowym.
                  5. Jak rozwiązać sytuację, gdy podmiot kupujący paliwo od naszej firmy dysponuje własnym transportem i odbiera paliwo samodzielnie z bazy paliwowej naszego dostawcy? Kto w takim przypadku odpowiada za zgłoszenie przewozu i prawidłowe potwierdzenie dokonania dostawy?
                   W przypadku dokonania transakcji pomiędzy podmiotami bez znaczenia pozostaje kto odbiera paliwo z bazy paliwowej. Gdy przewóz towaru rozpoczyna się na terytorium kraju, zgłoszenia przewozu towaru dokonuje podmiot wysyłający.
                   W przedstawionym przykładzie zgłoszenia przewozu dokona Państwa firma, jeżeli baza paliwowa dostawcy jest na terytorium RP.
                  6. Czy w przypadku podania błędnej ilości towaru jest możliwość korekty zgłoszenia czy trzeba zrobić drugie zgłoszenie, zostawiając to pierwsze niewykorzystane?
                   Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, dane dotyczące towaru będącego przedmiotem przewozu zawarte w zgłoszeniu nie podlegają aktualizacji.
                   Zgodnie z brzmieniem art. ustawy zgłoszenie można anulować tylko przed rozpoczęciem przewozu towaru. Drugie zgłoszenie (z prawidłową ilością) winno być sporządzone do czasu rozpoczęcia przewozu towaru. Adnotację o przesłaniu kolejnego zgłoszenia należy zamieścić w polu „uwagi" formularza.
                  7. Jak długo przed transportem można dokonać zgłoszenia? Może to być np. 1 tydzień przed planowanym transportem?
                   Tak. Zgodnie z postanowieniami art. 11 ust. 1 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, numer referencyjny nadany zgłoszeniu jest ważny przez 10 dni od dnia jego nadania.
                   Należy jednak pamiętać, że po okresie 10 dni numer ten automatycznie wygaśnie i podmiot odbierający (w przypadku sprzedaży w kraju) nie będzie mógł potwierdzić odbioru towaru.
                  8. Jeżeli zgłoszenia dokona przewoźnik to czy moja firma nie musi już nic robić?
                   W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obowiązki nałożone przez ustawodawcę na podmiot wysyłający, podmiot odbierający i przewoźnika. Każdy z tych podmiotów ma określone przepisami ustawy obowiązki. Dlatego też wszystko zależy od stanu faktycznego związanego z przewozem towarów.
                   W przypadku dostawy towarów, dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów, eksportu, nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów i importu przewoźnik ma jedynie obowiązek uzupełnić przesłane, odpowiednio przez podmiot wysyłający albo podmiot odbierający, zgłoszenie.
                   Wyłącznie w przypadku przewozu towarów przez terytorium kraju (tzw. tranzyt) całość obowiązków związanych z dokonaniem zgłoszenia obciąża przewoźnika. Oczywiście na mocy udzielonego pełnomocnictwa podmioty obowiązane mogą upoważnić przewoźników do dokonywania w swoim imieniu zgłoszeń przewozu. Pamiętać jednak należy, że wszelkie nieprawidłowości obciążać będą jednak mocodawcę.
                  9. Jeżeli zgłoszenia dokona przewoźnik, a moja firma zrobi dodatkowe zgłoszenie na ten sam transport, to czy będzie to stanowić problem?
                   W przypadku dostawy towarów, dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów i eksportu, tylko podmiot wysyłający dokonuje zgłoszenia przewozu towarów. Zaś w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów i importu zgłoszenia przewozu towarów dokonuje podmiot odbierający. W takich przypadkach przewoźnik ma jedynie obowiązek uzupełnić te zgłoszenia.
                   Przewoźnik zgłasza jedynie przewóz rozpoczynający i kończący się poza terytorium RP (przejazd przez Polskę).
                   W przypadku wysłania zgłoszenia przewozu przez inne podmioty niż wyżej wskazane, takie zgłoszenie będzie bezprzedmiotowe.
                  10. W jaki sposób mam potwierdzić odbiór paliwa jako podmiot odbierający? Na jakim formularzu mam potwierdzić odbiór?
                   Do zamykania zgłoszeń SENT służy formularz „SENT_EDIT Uzupełnienie, aktualizacja, zamknięcie, anulowanie [SENT]”, znajdujący się w zakładce „Formularze do wypełnienia” w ramach opisu usług:
                  11. Złóż, uzupełnij lub zaktualizuj zgłoszenie przewozu i obrotu towaru objętego monitorowaniem (przewóz rozpoczynający się poza terytorium Polski i kończący się na terytorium Polski)

                   Złóż, uzupełnij lub zaktualizuj zgłoszenie przewozu i obrotu towaru objętego monitorowaniem (przewóz rozpoczynający się i kończący się poza terytorium Polski)

                  12. Czy należy zgłosić przewóz oleju napędowego w przypadku dostawy tego paliwa do osoby fizycznej, która posługuje się numerem NIP?
                   W przypadku wystawienia dokumentu sprzedaży na osobę fizyczną jako odbiorcę, z podaniem NIP tej osoby, sprzedawca (podmiot wysyłający) jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia przewozu towaru, bez względu na miejsce dostarczenia towarów, pod warunkiem, że ta osoba fizyczna (odbiorca paliwa) prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
                   W przypadku, gdy osoba fizyczna nie jest wpisana do CEIDG, ale ma nadany nr NIP ponieważ np. jest płatnikiem składek ubezpieczeniowych, przewóz tego oleju napędowego nie podlega zgłoszeniu do rejestru SENT.
                   Z obowiązku przesyłania zgłoszeń jest wyłączony przewóz paliwa (CN 2710), które jest przedmiotem dostawy dokonywanej ze stacji paliw ciekłych – rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów.
                  13. Klient K1 kupuje paliwa na warunkach EXW lub FCA z Bazy Paliw BP1 od podmiotu L. Właścicielem Bazy Paliw BP1 jest podmiot P1 a właścicielem paliwa na Bazie Paliw BP1 jest podmiot L. Klient K1 odsprzedaje paliwo swojemu klientowi K2 na warunkach CPT lub DAP i dostarcza do Stacji Paliw SP1. Transport autocysterną przewoźnikowi P1 zleca klient K1. Kto dokonuje zgłoszenia przewozu?
                   W opisanym przykładzie należy zauważyć, że miały miejsce dwie dostawy towarów (sprzedaże):
                  14. pierwsza - Podmiot L sprzedaje paliwo Klientowi K1 (na warunkach EXW lub FCA na Bazie Paliw BP1);
                  15. druga – Klient K1 odsprzedaje paliwo Klientowi K2 (na warunkach CPT lub DAP i dostarcza do Stacji Paliw SP1).
                  16. Posługując się ustawową definicją podmiotu wysyłającego, w odniesieniu do opisanego przykładu, należy zauważyć, że pierwsza dostawa towaru (sprzedaż) nie jest związana z przemieszczaniem towaru, zaś druga dostawa (sprzedaż) podlega obowiązkom ustawowym.
                   Ponieważ Klient K1 sprzedając towar na warunkach CPT lub DAP i dostarczając go do Stacji Paliw SP1 na rzecz podmiotu odbierającego (w celu dokonania dostawy towaru po zakończeniu jego przewozu) jest uprawniony do rozporządzania towarem jak właściciel w momencie rozpoczęcia przewozu, jest obowiązany do zgłoszenia tego przewozu. W tej sytuacji podmiotem odbierającym jest Klient K2. Przewoźnik P1 również ma swoje obowiązki.

                  17. Zatankowana cysterna rozwozi olej opałowy do kilku klientów, z czego część jest podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, a pozostałe to osoby fizyczne? Jak zgłosić przewóz całej cysterny?
                   W opisanym przypadku, przed rozpoczęciem przewozu wymagane jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej przewóz całości towaru znajdującego się w cysternie. I tak:
                  18. na przewóz paliwa do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą powinny być dokonane zgłoszenia przewozu w rejestrze SENT;
                  19. na przewóz paliwa do osób fizycznych wystarczający jest wpis do dokumentu przewozowego ADR.
                  20. Dodatkowo w przypadku wystawienia dokumentu sprzedaży na osobę fizyczną jako odbiorcę, z podaniem NIP tej osoby, sprzedawca (podmiot wysyłający) jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia przewozu towaru, bez względu na miejsce dostarczenia towarów, pod warunkiem, że ta osoba fizyczna (odbiorca paliwa) prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

                  21. Towar przypływa do portu polskiego i przebywa na terenie bazy kontenerowej, a następnie jest przewożony transportem drogowym do wewnątrz kraju, do miejsca odprawy celnej importowej. Kiedy należy dokonać zgłoszenia przewozu towaru?
                   W przypadku, gdy towar będzie przewożony w procedurze tranzytu do oddziału celnego wewnątrz kraju, w którym dokonana będzie odprawa celna i zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu, zgłoszenie do rejestru zgłoszeń winno być dokonane najpóźniej przed opuszczeniem placu odpraw w oddziale celnym wewnętrznym, w którym dokonano odprawy celnej (przewóz z bazy kontenerowej będzie odbywał się z zastosowaniem przepisów i dokumentów celnych). Wówczas miejscem rozpoczęcia przewozu będzie miejsce odprawy celnej.
                   Analogicznie przewóz w procedurze tranzytu do miejsca uznanego też nie wymaga zgłoszenia do rejestru SENT.
                   W przypadku zaś odprawy celnej importowej na granicy RP (port morski lub lotniczy), przewóz towaru podlega zgłoszeniu na odcinku od granicy do miejsca dostarczenia wskazanego przez importera towaru.
                  22. Kiedy należy dokonać zgłoszenia przewozu towaru w przypadku eksportu? Czy zgłoszenie dokonywane jest na całą trasę, bez względu na przekraczaną granicę?
                   Zgłoszenia zawsze należy dokonać przed rozpoczęciem przewozu towaru.
                   W przypadku eksportu towaru, zgłoszenia należy dokonać na przejazd z miejsca załadunku do miejsca, w którym towar zostanie objęty procedurą wywozu lub procedurą tranzytu, np. oddział celny wewnątrz kraju, oddział celny na granicy RP albo miejsce uznane.
                   W przypadku, gdy jest to oddział celny wewnątrz kraju, przejazd od tego miejsca do oddziału celnego wyprowadzenia następuje w oparciu o przepisy i dokumenty celne.
                  23. Jak przewoźnik może zidentyfikować procedurę przemieszczania towaru?
                   Procedurę, zgodnie z którą przewożone są towary można zidentyfikować na podstawie dokumentów celnych, tj. Karnetu TIR, Karnetu ATA albo wydruku dokumentu e-AD z nadanym numerem referencyjnym tego dokumentu tzw. ARC albo wydruku innego dokumentu handlowego, w którym umieszczono numer referencyjny e-AD albo dokumentu zastępujący e-AD.
                  24. W jaki sposób należy zgłosić przewóz, w którym towar w ramach procesu logistycznego „przechodzi" przez kilka magazynów przeładunkowych, jest wieziony kilkoma środkami transportu przez różnych przewoźników? Jaki adres dostarczenia należy podać (docelowy czy poszczególne)?
                   W zgłoszeniu przewozu miejscem dostarczenia towaru jest adres docelowy dostawy. Zmiana środka transportu, przewoźnika, czy też numeru lokalizatora albo urządzenia (ZSL) powinna być zaktualizowana w zgłoszeniu.
                  25. Czy przewozy realizowane przez kurierów DHL, UPS, FedEX podlegających pod prawo pocztowe jako operatorzy pocztowi podlega zgłoszeniu?
                   Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, systemowi monitorowania nie podlega przewóz towarów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, przewożonych przez operatorów pocztowych w paczkach pocztowych w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe.
                   Należy zaznaczyć, że w powołanej ustawie paczka pocztowa oznacza przesyłkę rejestrowaną, niebędącą przesyłką listową, o masie do 20 000 g i wymiarach:
                  26. z których żaden nie może przekroczyć 2000 mm albo
                  27. które nie mogą przekroczyć 3000 mm dla sumy długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość.
                  28. Dlatego też w przypadku towarów przewożonych przez kurierów w paczkach pocztowych są zwolnione z obowiązków wynikających z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

                  29. Co robić w przypadku odmowy przyjęcia towaru przez podmiot odbierający (dostawa krajowa), gdy przewóz już się rozpoczął?
                   Po rozpoczęciu przewozu nie można anulować zgłoszenia SENT. Jeżeli podmiot odbierający pierwotnie wskazany w zgłoszeniu SENT zamknął to zgłoszenie wskazując w dostawie „0" litrów i podał przyczyny odmowy przyjęcia dostawy, to podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT. W przeciwnym przypadku należy zaktualizować zgłoszenie poprzez zmianę danych podmiotu obierającego oraz miejsca dostawy.
                  30. Co robić w przypadku odmowy przyjęcia towaru przez podmiot odbierający (dostawa wewnątrzwspólnotowa), gdy przewóz już się rozpoczął?
                   W przypadku odmowy przyjęcia towaru nabywanego wewnątrzwspólnotowo podmiot odbierający, który wcześniej dokonywał zgłoszenia przewozu tego towaru, winien zamknąć to zgłoszenie, wpisując w polu uwagi informację o odmowie przyjęcia dostawy.
                   Następnie na przewóz tego nieodebranego towaru z powrotem do jego nadawcy (z Polski do UE) konieczne jest dokonanie kolejnego zgłoszenia, w myśl art. 5 ust. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
                  31. Co robić w przypadku zwrotu towaru np. w ramach reklamacji? Czy na zwracany towar trzeba robić zgłoszenie w SENT?
                   Każdy przewóz towaru podlegający ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi powinien być zgłoszony w rejestrze SENT. Dlatego też jeżeli towar został odebrany i ten fakt został potwierdzony w trakcie zamykania zgłoszenia przewozu, ale z przyczyn obiektywnych uznano, że towar musi być zwrócony do nadawcy np. w ramach reklamacji, to podmiot, który odebrał towar musi dokonać zgłoszenia przewozu tego towaru jako podmiot wysyłający.
                  32. Czy konieczne jest posiadanie jakiegokolwiek tytułu prawnego do lokalizacji, pomiędzy którymi towar jest przewożony, żeby móc wystawić dokument potwierdzający przesunięcie magazynowe?
                   Dla przewozu towaru z magazynu do magazynu tego samego odbiorcy bez obowiązku zgłaszania przewozu przy jednoczesnym wystawieniu dokumentu potwierdzającego przesunięcie międzymagazynowe jest wymagane posiadanie tytułu prawnego, tj. prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo dokumentu potwierdzającego stosunek zobowiązaniowy.
                  33. Z bazy wyjeżdża maksymalnie załadowana cysterna. Po zakończeniu dostawy do ostatniego klienta, wykonywanej w ramach lokalnej dystrybucji paliw, w na cysternie pozostaje reszta paliwa, która wraca na bazę. Czy na ten przewóz również powinienem wystawić zgłoszenie?
                   Obecnie możliwe jest dokonanie zgłoszenia w sposób zbiorczy, w którym wskazywana jest łączna ilość towaru będącego przedmiotem przewozu, co znacznie ułatwia rozliczanie załadowanej cysterny jako całości.
                   W przypadku pojedynczego zgłoszenia, jeżeli pozostała ilość paliwa kwalifikuje dany przewóz do zgłoszenia do rejestru zgłoszeń (art. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi) wówczas na przewóz pozostałego paliwa można dokonać zgłoszenia wskazując siebie jako podmiot odbierający, bądź – w przypadku pojawienia się nowego klienta – tego klienta jako podmiot odbierający.
                  34. Jak dokonać zgłoszenia przewozu paliwa sprzedawanego na samoobsługowej stacji paliw?
                  35. Czy numery SENT musimy przechowywać po zakończeniu przewozu i zamknięciu przez odbiorcę zgłoszenia? Czy należy je przechowywać np. razem z fakturami przez 5 lat na ewentualność kontroli?
                   Tak, ze względów dowodowych odnośnie dopełnienia obowiązków. Za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, może być nałożona kara w terminie 5 lat od dnia niedopełnienia obowiązku (art. 28 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi).
                  36. Jak powinno wyglądać zgłoszenie w przypadku złożonej transakcji, kiedy towar jest przewożony bezpośrednio z innego kraju UE do ostatecznego odbiorcy w Polsce jednym transportem, niemniej jednak wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru WNT jest rozpoznawane przez inny podmiot w Polsce?
                   W takim przypadku należy dokonać jednego zgłoszenia przewozu. Winien go dokonać podmiot odbierający, który rozpoznaje transakcję nabycia wewnątrzwspólnotowego.
                  37. Jesteśmy podwykonawcą w firmie spedycyjnej. Kogo należy traktować jako przewoźnika?
                   Za przewoźnika uznaje się ten podmiot, który zawarł umowę przewozu i odpowiada z ten przewóz. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego podmiot, który zawarł taką umowę może podzlecić przewóz rzeczy, jednakże to on nadal pozostaje stroną umowy przewozu.
                   W przypadku gdy przewoźnik chce by czynności za niego i na jego rzecz (ryzyko) dokonywał spedytor może upoważnić imiennie wskazanych pracowników spedytora.
                  38. Kto jest stroną zgłaszającą przewóz towaru (kto zamyka zgłoszenie) i jaka jest procedura zgłoszenia przewozu towaru (paliwa ponad 500 litrów) jeżeli klient podjeżdża pod dystrybutor i chce zatankować np. do beczki.
                   Z obowiązku przesyłania zgłoszeń jest wyłączony przewóz paliwa (CN 2710), które jest przedmiotem dostawy dokonywanej ze stacji paliw ciekłych – rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów.
                   Dodatkowo należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z Umowy europejskiej ADR.
                  39. Czy można wyłączyć GPS, gdy transport jest kontynuowany następnego dnia, zaś środek transportu przez okres nocny parkuje na parkingu dedykowanym pojazdom z ładunkiem niebezpiecznym?
                   Uwzględniając obowiązujące w krajowym porządku prawnym regulacje dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynku kierowców wykonujących przewóz drogowy, m. rzeczy, należy przyjąć, że przerwy w przekazywaniu danych związane z przewidzianymi w przepisach prawa unijnego i krajowego regulacjach nie wpływają na naruszenie obowiązku przekazywania danych o trasie przewozu, z tym zastrzeżeniem, że kolejne przekazywanie danych nie może rozpocząć się z innego miejsca niż miejsce ostatniego postoju drogowego środka transportu.
                  40. Co zrobić gdy zakończy się przewóz, ale nie wyłączy się lokalizatora?
                   Nie ma żadnych konsekwencji prawnych z tym związanych.
                  41. Czy są jakieś konsekwencje niezamknięcia zgłoszenia w rejestrze SENT?
                   W przypadku przewozu olejów opałowych jest nakładana kara pieniężna w wysokości 5000 zł (na podmiot prowadzący działalność gospodarczą) i 1000 zł (na podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej).
                   W przypadku przewozu gazu LPG jest nakładana kara pieniężna w wysokości 10 000 zł.
                   W przypadku przewozu pozostałych towarów nie ma sankcji z tytułu niezamknięcia zgłoszenia.
                  42. Co powinien zrobić podmiot odbierający w sytuacji, gdy chce zamknąć zgłoszenie ale przewoźnik nie dokonał aktualizacji danych? Czy podmiot odbierający ponosi w tego tytułu jakieś konsekwencje?
                   Każdy uczestnik przewozu jest odpowiedzialny za czynności przewidziane w ustawie dla niego, zatem podmiot odbierający nie ponosi konsekwencji niespełnienia obowiązku przez przewoźnika.
                  43. Czy dokonując zgłoszenia przewozu towaru, należy uwzględnić Międzynarodowe Reguły Handlu (INCOTERMS)?
                   W przypadku dokonania transakcji pomiędzy podmiotami bez znaczenia pozostaje kto odbiera towar z zakładu produkcyjnego. Postanowienia ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, a w szczególności nałożone obowiązki na podmioty wysyłające, podmioty odbierające oraz przewoźników zawarte w art. 5-7 tej ustawy nie są związane z warunkami dostawy (formułami handlowymi INCOTERMS), które co do zasady określają reguły dostarczenia towaru od sprzedawcy do odbiorcy (odpowiedzialność, ponoszenie kosztów transportu, ubezpieczenia, ryzyka, itp. ).
                   Stąd dla prawidłowego wykonania obowiązków płynących z ustawy niezbędnym jest wyłącznie interpretowanie przepisów powołanej ustawy bez względu na stosowane warunki dostaw.
                  44. Jesteśmy firmą budowalną, po potwierdzeniu na PUESC odbioru dostawy paliwa, chcemy je rozwozić do maszyn, koparek i samochodów na budowie. Czy musimy zgłaszać dowóz paliwa do tych pojazdów i maszyn?
                   W opisanym przypadku jeżeli będzie istniała konieczność przewiezienia tego towaru do maszyny lub pojazdu po drodze publicznej, to przewóz ten podlega zgłoszeniu do rejestru SENT.
                  45. Co należy zrobić ze zgłoszeniem, w odniesieniu do którego wskazana została m. przewidywana data zakończenia przewozu, jednakże przewóz ten został zrealizowany dzień później na podstawie innego zgłoszenia (w wyniku np. zmiany ilości towaru), a w natłoku obowiązków podmiot nie anulował pierwszego zgłoszenia, dla którego przewóz teoretycznie jest w trakcie realizacji?
                   Jeżeli nie jest możliwe anulowanie pierwszego zgłoszenia z powodu rozpoczęcia przewozu, wówczas zostanie ono automatycznie zamknięte przez system po 10 dniach. Nie należy w tej sytuacji potwierdzać odbioru, ponieważ doszło do nowego zgłoszenia, które – jak wynika z informacji zawartych w pytaniu – zostało faktycznie zrealizowane.
                  46. Czy przewóz towarów do podmiotu, który zawiesił działalność gospodarczą podlega zgłoszeniu do rejestru SENT?
                   Podmiot, który posługuje się NIP może prowadzić działalność gospodarczą, może też mieć zawieszoną działalność gospodarczą.
                   W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jej nie wykonuje, lecz działalność w okresie zawieszenia niezmiennie traktowana jest jako gospodarcza, a sam podmiot jako przedsiębiorca. Przykładowe czynności jakie może wykonywać przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności uregulowano w art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292, ze zm.
                   W przedstawionym przypadku, przedsiębiorca ma obowiązek posługiwania się NIP-em (obowiązek wynikający z art. 20 ust. 1 ww. ustawy), a przewóz do niego towarów podlega obowiązkom wynikającym z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
                  47. Co zrobić, jeżeli nastąpi przerwa w nadawaniu danych geolokalizacyjnych z lokalizatora (urządzenia OBU/ZSL przypisanego do zewnętrznego systemu lokalizacji lub aplikacji mobilnej e-TOLL PL)?
                   Zgodnie z art. 10a ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, przewoźnik jest zobowiązany w trakcie całej trasy przewozu zapewnić przekazywanie aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu objętego zgłoszeniem SENT.
                   Jeżeli:

                  48. nieprzekazywanie danych geolokalizacyjnych wynika z niesprawności lokalizatora – należy postępować zgodnie z zapisami wskazanymi w ww. ustawie, m. art. 10c;
                  49. nieprzekazywanie danych geolokalizacyjnych wynika z niedostępności rejestru SENT, należy postępować zgodnie z komunikatami publikowanymi na stronie PUESC;
                  50. nieprzekazywanie danych geolokalizacyjnych wynika z wyłączenia lokalizatora na czas przerwy w transporcie, należy postępować zgodnie z odpowiedzią do pytania 4. 27 w FAQ.
                  51. 5. Objęcie gazu LPG (CN 2711) systemem SENT

                  52. Czy zgłoszenia SENT dla gazu należy dokonywać w kg, litrach czy dowolnie?
                   W zgłoszeniach przewozu gazu zalecane jest wskazywanie ilości w litrach.
                  53. Systemowi monitorowania i obrotu SENT nie podlega m. przewóz towarów przemieszczanych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem systemu EMCS. Czy powyższe wyłączenie ma zastosowanie również do przemieszczeń realizowanych w trybie awaryjnym EMCS (system EMCS jest niedostępny)?
                   Tak. Procedura awaryjna stosowana w przypadku niedostępności systemu informatycznego (tu: EMCS) jest tylko sposobem postępowania w takich sytuacjach – towar nadal podlega regułom przemieszczania w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.
                  54. Dwa podmioty dokonują dostaw do swoich kontrahentów. Każdy z nich wysyła zgłoszenie zbiorcze. Towar obydwu dostawców jest przewożony jedną cysterną. Przewóz jest realizowany przez tego samego przewoźnika. Czy można zrealizować dwie (lub więcej) dostawy przez dwa różne podmioty (każdy do swoich kontrahentów) jedną cysterną (posiadającą jedną komorę)?
                   Tak. Działanie to jest prawidłowe.
                  55. Co zrobić w sytuacji, gdy gaz został rozwieziony zgodnie ze zgłoszeniami, a jednak poziomowskazy pokazują, że jakaś ilość gazu jeszcze jest w cysternie (wynika to z właściwości fizykochemicznych gazu)? Aby określić precyzyjnie ile gazu jest w cysternie należałoby zważyć cysternę, a to wymaga powrotu do składu.
                   Jeżeli z różnicy pomiędzy ilością załadowanego gazu na cysternę a ilością wydanego z niej gazu wynika, że w cysternie pozostała jakaś ilość tego towaru, to na taką ilość gazu należy wysłać zgłoszenie SENT.
                  56. Po zrealizowaniu trasy w cysternie znajduje się pozostały, nierozwieziony gaz (ten gaz nigdzie nie jest wlewany, a wszelkie opłaty i podatki od niego zostały zapłacone), a następnego dnia dolewa się do cysterny gaz do pełna i rozwozi dalej. Jak wystawić zgłoszenie SENT, skoro w cysternie jest gaz z poprzedniej trasy i ten dolany, które łącznie zostaną rozwiezione do klientów?
                   Na czas przewozu tego towaru mogą obowiązywać 2 zgłoszenia - z poprzedniego i bieżącego przewozu. Ich suma powinna odpowiadać ilości faktycznie przewożonej w cysternie. Albo też, jeżeli zgłoszenie z poprzedniego dnia zostało zamknięte, to może zostać wystawione nowe zgłoszenie na całość towaru (z poprzedniego dnia + dolane).
                  57. Systemem SENT jest objęty przewóz gazu LPG bez względu na jego ilość w przesyłce. Praktycznie każda cysterna przewożąca ten rodzaj paliwa ma tzw. stany martwe – ok. 200-500 kg gazu, które nie podlegają roztankowaniu ze względu na brak możliwości ich fizycznego wypompowania. Co z tym zrobić?
                   Jeśli ten „stan martwy" wchodzi w skład tary przewożonego towaru (masy pojazdu przed załadunkiem), to nie jest uwzględniony w masie towaru, wskazywanej na liście przewozowym, tym samym nie podlega wskazaniu w zgłoszeniu.
                  58. Cysterna wioząca gaz zepsuła się i została skierowana do warsztatu do naprawy. Czy jeżeli naprawa potrwa dłużej niż 10 dni i zgłoszenie straci ważność to trzeba wysłać nowe zgłoszenie, a jeżeli naprawa potrwa krócej to można kontynuować przewóz na tym samym zgłoszeniu?
                   Takie postępowanie jest prawidłowe, przy czym należy na bieżąco aktualizować dane, które ulegają zmianie.
                  59. Czy dla numerów dystrybutorów można stosować numerację systemową (tj. numer dystrybutora widoczny na stacji – 1, 2, 3.. ) zamiast technicznych numerów dystrybutorów?
                   Nie. W rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów jest wskazany „numer fabryczny".
                  60. Jak należy zgłosić transakcję w przypadku przemieszczania towaru po dokonaniu importu przez podmiot A i po jego sprzedaży podmiotowi B (na warunkach DAP)?
                   Przykład: Podmiot A sprowadza towar z kraju trzeciego i dokonuje importu towaru (zgłoszenie dopuszczenia do obrotu) na przejściu granicznym, zgłoszenie towaru dokonywane jest w procedurze importu (z zapłaconą akcyzą). Następnie, bezpośrednio po dokonaniu importu, podmiot A dowozi towar do miejsca docelowego i tam sprzedaje go kontrahentowi B na warunkach DAP miejsce w kraju. Sprzedaż dokonywana jest w miejscu/na placu kontrahenta B.
                   W powyższym przypadku zgłoszenia SENT_100 (art. 5 ustawy) dokonuje podmiot A (podmiot wysyłający). Podmiot B jest podmiotem odbierającym.
                  61. Jak należy zgłosić transakcję w przypadku przemieszczania towaru po dokonaniu importu przez podmiot A i po jego sprzedaży podmiotowi B (na warunkach FCA)?
                   Przykład: Podmiot A sprowadza towar z kraju trzeciego i dokonuje importu towaru (zgłoszenie dopuszczenia do obrotu) na przejściu granicznym, zgłoszenie towaru dokonywane jest w procedurze importu (z zapłaconą akcyzą). Następnie, bezpośrednio po dokonaniu importu, podmiot A sprzedaje towar (bezpośrednio na granicy/w miejscu dokonania zgłoszenia celnego) kontrahentowi B (na warunkach FCA miejsce, w którym dokonywany jest import towaru). Sprzedaż jest dokonywana bezpośrednio po dokonaniu importu, w związku z tym, nie dochodzi do przemieszczenia fizycznego towaru. Towar przemieszczany jest dopiero po dokonaniu importu i po dokonaniu sprzedaży towaru na rzecz podmiotu B.
                  62. Jak należy zgłosić transakcję w przypadku przemieszczania towaru po dokonaniu importu przez podmiot A i po jego sprzedaży przez podmiot B podmiotowi C?
                   Przykład: Podmiot A sprowadza towar z kraju trzeciego i dokonuje importu towaru (zgłoszenie dopuszczenia do obrotu) na przejściu granicznym, zgłoszenie towaru dokonywane jest w procedurze importu (z zapłaconą akcyzą). Po sprzedaży przez podmiot A kontrahentowi B, przed rozpoczęciem przemieszczenia, kontrahent B sprzedaje towar podmiotowi C i to ten podmiot (podmiot C) dostarcza towar na swoje stacje paliw. 5 ustawy) dokonuje podmiot B (podmiot wysyłający). Podmiot C jest podmiotem odbierającym.
                  63. Jak należy zgłosić transakcję w przypadku przemieszczania towaru do magazynu, po dokonaniu importu?
                   Przykład: Podmiot A sprowadza gaz LPG z kraju trzeciego i dokonuje importu towaru (zgłoszenie dopuszczenia do obrotu) na przejściu granicznym, zgłoszenie towaru dokonywane jest w procedurze importu (z zapłaconą akcyzą). Następnie podmiot A po dokonaniu importu przewozi gaz LPG do magazynu, z którym ma podpisaną umowę.
                   Po dopuszczeniu towaru (gazu LPG) do obrotu (nadaniu temu towarowi statusu celnego towaru krajowego/wspólnotowego), przewóz ten rozpoczyna się na terytorium kraju i zgodnie z art. 5 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towaru oraz obrotu paliwami opałowymi, podmiot A powinien wysłać zgłoszenie SENT_100 do rejestru SENT.
                  64. Jak należy zgłosić transakcję w przypadku rozładunku towaru w magazynie, na terenie, na którym został dokonany import?
                   Przykład: Podmiot A sprowadza towar z kraju trzeciego i dokonuje importu towaru (zgłoszenie dopuszczenia do obrotu) na przejściu granicznym, zgłoszenie towaru dokonywane jest w procedurze importu (z zapłaconą akcyzą). Następnie, bezpośrednio po dokonaniu importu, podmiot A dokonuje rozładunku w magazynie, na terenie, na którym dokonał importu. Nie dochodzi do przemieszczenia towaru po dokonaniu importu. Import jest dokonywany na terenie terminala przeładunkowego/magazynu.
                   W powyższym przypadku zgłoszenie SENT nie jest wymagane - towar nie jest przemieszczany po drodze publicznej albo krajowej sieci kolejowej.
                  65. Jak należy zgłosić transakcję w przypadku przemieszczania towaru po dokonanym imporcie, na terminal oddalony kilka kilometrów od kolejowej stacji granicznej?
                   Przykład: Podmiot A sprowadza gaz LPG z kraju trzeciego i dokonuje importu towaru (zgłoszenie dopuszczenia do obrotu) na przejściu granicznym, zgłoszenie towaru dokonywane jest w procedurze importu (z zapłaconą akcyzą). Gaz LPG znajduje się w wagonach. Import dokonywany jest na torach ogólnodostępnych, ale niestety, wagony muszą być podstawione na terminal, który znajduje się kilka kilometrów od stacji granicznej (podstawienie wagonów na bocznicę). Podmiot A, po dokonaniu importu, dokonuje rozładunku w magazynie, na terenie terminala, który jest oddalony kilka kilometrów od miejsca dokonania importu. Dochodzi do przemieszczenia towaru po dokonaniu importu, ale przemieszczenie to, to podstawienie wagonów na bocznicę terminala.
                  66. Czy dla potrzeb przewozu gazu LPG można stosować model kaskadowy, czyli zgłaszanie po realizacji transakcji kolejnego przewozu?
                   Dla przewozu towarów w tzw. handlu obwoźnym (wielu odbiorców, wiele miejsc dostaw) dedykowane jest zgłoszenie zbiorcze (SENT_120).
                  67. Czy w zgłoszeniu zbiorczym (SENT_120) realizacja dostaw musi się odbywać w kolejności odbiorców wskazanych na zgłoszeniu?
                   Nie.
                  68. Czy w zgłoszeniu zbiorczym (SENT_120) jest możliwa sytuacja, w której sumaryczna ilość wynikająca z pozycji dostaw (odbiorców) jest mniejsza od ilości wprowadzonej w polu „Całkowita masa brutto lub objętość…"?
                   Przykład: „Całkowita pojemność... " wynosi 20 000 litrów a suma wynikająca z deklarowanych dostaw wynosi 15 000 litrów.
                   Taka sytuacja jest możliwa.
                  69. Czy w zgłoszeniu zbiorczym (SENT_120) jest możliwe dodanie nowego odbiorcy w sytuacji, gdy dodawana ilość przekroczy wartość całkowitą wprowadzoną w polu „Całkowita masa brutto lub objętość…", w wyniku tego, że jedna (lub kilka) dostaw nie została odebrana i ta ilość ma być dostarczona do innego odbiorcy?
                   Tak, w opisanej sytuacji możliwe jest dodanie nowego podmiotu odbierającego.
                  70. Czy podmiot odbierający – ze zgłoszenia zbiorczego SENT – podczas potwierdzania odbioru gazu widzi pozostałe podmioty odbierające objęte tym zgłoszeniem zbiorczym?
                   Podmiot odbierający, który korzysta z własnego klucza, zamykając zgłoszenie widzi tylko informacje o przewozie towaru do niego. Nie widzi danych o pozostałych przewozach.
                  71. Czy 10% rozbieżność w zgłoszeniu zbiorczym SENT ma zastosowanie do poszczególnych odbiorców czy do całego zgłoszenia SENT?
                   10% w zgłoszeniu zbiorczym SENT dotyczy rozbieżności stwierdzonej podczas kontroli.
                  72. Po przywiezieniu gazu do miejsca dostawy klient chce przyjąć do zbiornika więcej gazu niż wskazano w zgłoszeniu SENT i ta ilość przekracza 10%. Czy wtedy klient potwierdza odbiór z niezgodnością, wskazuje ile odebrał gazu i podaje przyczynę odebrania większej ilości niż ilość zaplanowana?
                   10% różnicy związane jest z zachodzącymi np. w paliwie procesami fizykochemicznymi, powstałymi rozbieżnościami w przeliczaniu jednostek miar, itp. Nie stanowi ona dodatkowej ilości towaru do rozdysponowania. Co do zasady klient nie powinien odebrać więcej towaru niż jest w zgłoszeniu. W przeciwnym razie ta dodatkowa ilość podlega zgłoszeniu (nowe zgłoszenie SENT).
                  73. Czy w zgłoszeniu zbiorczym (SENT_120) jest możliwe dodanie po raz drugi tego samego odbiorcy ponieważ konieczne jest zwiększenie ilości dostawy we wskazanym punkcie?
                   Ponieważ nie można zmienić ilości towaru w już realizowanym zgłoszeniu, w opisanej sytuacji możliwe jest dodanie tego samego podmiotu odbierającego na tę dodatkową ilość towaru.
                  74. Jak postępować w przypadku gdy jeden z odbiorców (w ramach zgłoszenia zbiorczego SENT) chce odebrać mniej gazu niż zaplanowano, a inny chce przyjąć więcej? Czy podmiot wysyłający powinien anulować zgłoszenia do tych odbiorców i wysłać nowe zgłoszenia z prawidłowymi danymi?
                   Przykład: Zgłoszenie zbiorcze obejmuje 20 tys. litrów i wskazanych jest 3 odbiorców.
                   PO1 => 5 - 4 = 1 tys. litrów
                   PO2 => 5 tys. litrów
                   PO3 => 5 + 4 = 9 tys. litrów
                   pozostaje nieprzypisanych => 5 tys. litrów
                   Po rozpoczęciu przewozu nie można anulować zgłoszenia. Nie można też zmienić w zgłoszeniu ilości towaru (art. 2 i 3 ustawy). W takim przypadku należy wysłać dodatkowe zgłoszenie SENT na PO3 na 4 tys. litrów gazu.
                  75. Jak postępować w przypadku gdy jeden z odbiorców (w ramach zgłoszenia zbiorczego SENT) chce odebrać mniej gazu niż zaplanowano, a inny chce przyjąć więcej? Czy podmiot wysyłający powinien wystawić dodatkowe zgłoszenie SENT na 4 tys. litrów do PO3? Wówczas ostatni odbiorca będzie miał dwa SENTy na 5 tys. litrów i 4 tys. litrów.
                   W takim przypadku należy wysłać dodatkowe zgłoszenie SENT na PO3 na 4 tys.
                   Jednakże w sytuacji gdy PO1 bezpośrednio po dostawie towaru zamknie zgłoszenie SENT (potwierdzając dokładną ilość odebranego gazu), wówczas dopuszczalne jest niewysyłanie dodatkowego zgłoszenia na PO3. Taki sposób postępowania dotyczy tylko przewozu CN 2711.
                   W tym przypadku nie ma zastosowania art. 5a ustawy (art. 5a dotyczy tylko rezygnacji z całej dostawy towaru).
                  76. Jak postępować w przypadku gdy jeden z odbiorców (w ramach zgłoszenia zbiorczego SENT) nie chce przyjąć całej dostawy gazu, a inny chce przyjąć więcej niż zaplanowano? Czy podmiot wysyłający powinien wystawić dodatkowe zgłoszenie SENT na tę dodatkową ilość gazu (wówczas odbiorca będzie miał dwa zgłoszenia SENT)?
                   PO1 => 5 - 5 = 0 litrów
                   PO3 => 5 + 5 = 10 tys. litrów
                   W takim przypadku ma zastosowanie art. 5a ustawy. Jeżeli PO1 zamknął zgłoszenie SENT, wskazując w dostawie "0" litrów i podał przyczyny odmowy przyjęcia dostawy, to podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT na 5 tys. Jeżeli PO1 nie zamknął zgłoszenia SENT, wystarczy zaktualizować zgłoszenie poprzez zmianę danych podmiotu obierającego oraz miejsca dostawy.
                  77. Czy w zgłoszeniu zbiorczym (SENT_120) jest możliwa zmiana odbiorcy po rozpoczęciu przewozu, a w szczególności po dotarciu na miejsce planowanej dostawy, jeżeli z przyczyn technicznych nie można zrealizować całości dostawy (np. awaria dystrybutora)?
                   Jeżeli podmiot odbierający pierwotnie wskazany w zgłoszeniu SENT zamknął to zgłoszenie wskazując w dostawie "0" litrów i podał przyczyny odmowy przyjęcia dostawy, to podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT. W przeciwnym wypadku należy zaktualizować zgłoszenie poprzez zmianę danych podmiotu obierającego oraz miejsca dostawy.
                  78. Czy w zgłoszeniu zbiorczym (SENT_120) jest możliwa zmiana danych odbiorcy na odbiorcę, który został już wskazany w innej pozycji zgłoszenia zbiorczego?
                   Przykład: Na zgłoszeniu zbiorczym wskazano odbiorcę A oraz B i zaplanowano do obu dostawę po 10 000 litrów. Jednak dostawa do odbiorcy A nie mogła być zrealizowana, natomiast odbiorca B zadeklarował, że może odebrać całość (czyli 20 000 litrów).
                   Jeżeli podmiot A zamknął zgłoszenie SENT wskazując w dostawie "0" litrów i podał przyczyny odmowy przyjęcia dostawy, to podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT. W przeciwnym wypadku należy zaktualizować zgłoszenie poprzez wskazanie danych podmiotu B oraz nowego miejsca dostawy.
                  79. Zaplanowana dostawa nie zostanie odebrana przez klienta. Czy podmiot wysyłający może anulować zgłoszenie SENT w trasie czy raczej klient powinien zamknąć zgłoszenie poprzez potwierdzenie, że odebrał 0 litrów gazu i podać przyczynę, a wtedy podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT na siebie albo na innego klienta?
                   Po rozpoczęciu przewozu nie można anulować zgłoszenia SENT. Jeżeli podmiot odbierający pierwotnie wskazany w zgłoszeniu SENT zamknął to zgłoszenie wskazując w dostawie "0" litrów i podał przyczyny odmowy przyjęcia dostawy, to podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT.
                  80. Dotyczy zgłoszenia pojedynczego na przewóz dowolnego towaru. Dostawy w kolejności: baza paliw (miejsce załadunku) → koncern → stacja franczyzowa (rozładunek). Podmiot wysyłający – koncern. Podmiot odbierający – stacja franczyzowa. Po rozpoczęciu przewozu podmiot odbierający odmawia przyjęcia towaru (art. 5a ustawy) i następuje przekierowanie transportu na stację własną koncernu. Jakie działanie powinno być wykonane i przez kogo?
                   Jeżeli podmiot odbierający zamknął zgłoszenie SENT, wskazując w dostawie "0" litrów i podając przyczyny odmowy przyjęcia dostawy, to podmiot wysyłający powinien wysłać nowe zgłoszenie SENT na siebie. Miejscem załadunku jest miejsce, z którego rozpocznie się przewóz w związku z nowym zgłoszeniem. Jeżeli podmiot odbierający nie zamknął zgłoszenia SENT, wystarczy zaktualizować zgłoszenie poprzez zmianę danych podmiotu obierającego oraz miejsca dostawy.
                   Nie ma możliwości zastosowania dokumentu MM.
                  81. Czy w przypadku ogrzewania domu gazem ziemnym należy zarejestrować piec w AKC-RU oraz zamykać zgłoszenia SENT?
                   Gaz ziemny nie jest objęty systemem monitorowania przewozu i obrotu.
                  82. Czy przewóz gazu LPG przeznaczonego do celów grzewczych podlega zgłoszeniu do rejestru SENT?
                   Systemowi monitorowania przewozu i obrotu nie podlega gaz LPG (towary objęte pozycją CN ex 2711 – propan, butan, albo mieszaniny propanu-butanu) przemieszczany na podstawie dokumentu dostawy zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Wynika to z treści rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
                  83. Jak należy postępować w przypadku wykonywania prac serwisowych polegających na kalibracji bądź wymianie liczników dla poszczególnych dystrybutorów LPG?
                   Podmiot gospodarczy prowadzący stację paliw ciekłych, w związku z realizacją obowiązków wynikających z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, winien udokumentować wszystkie tego typu czynności związane z pracami serwisowymi, w celu uprawdopodobnienia tego zdarzenia (w celach dowodowych) w przypadku ewentualnej kontroli lub prowadzenia postępowania administracyjnego.
                  84. Które wskazanie licznika powinno być wpisane w trakcie zamykania zgłoszenia SENT? Z licznika mechanicznego, wskazującego ilości wydanego paliwa na odmierzaczu, czy z licznika elektronicznego, który przekazuje dane do systemu kasowego (dane z automatyki dystrybutora)?
                   W przypadku dostarczenia gazu LPG na stację paliw ciekłych, w trakcie potwierdzania odbioru gazu LPG („zamykania zgłoszeń" SENT), podmiot odbierający winien podać stany liczników sumarycznych ze wszystkich dystrybutorów, z których wydawane są te towary – odczytane bezpośrednio przed załadunkiem towaru do zbiornika wraz ze wskazaniem numeru fabrycznego danego dystrybutora oraz objętości towaru, który został dostarczony do stacji paliw, wyrażoną w litrach.
                  85. Zamawiam LPG i dowożę do siebie na bazę (na własny parking), a przez następne dni rozwożę LPG na swoje stacje. Czy po przywozie gazu na swoją bazę mogę zamknąć zgłoszenia, a do swoich stacji dowozić na dokumentach MM?
                   Zawarte w art. 7 pkt 4 i 5 ustawy dane miejsca magazynowania towaru, tj. miejsca wysyłki i przyjęcia, świadczą, że przy przesunięciu międzymagazynowym musi istnieć magazyn dla towaru wysyłki i magazyn dla towaru przyjęcia. Muszą to być miejsca z konkretnymi danymi adresowymi. Wymogu miejsca magazynowania nie spełnia cysterna drogowa, kolejowa lub kontenerowa, jeżeli zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne jest środkiem transportu paliw ciekłych przystosowanym do załadunku, transportu i rozładunku paliw ciekłych, wykorzystywanym do sprzedaży paliw ciekłych bezpośrednio odbiorcom końcowym na podstawie koncesji lub do przywozu paliw ciekłych na podstawie wpisu do rejestru podmiotów przywożących.
                   Przesunięcie międzymagazynowe to przemieszczanie towarów lub materiałów pomiędzy poszczególnymi magazynami należącymi do jednego przedsiębiorstwa posiadającego tytuł prawny do tych magazynów (prawo własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo dokumentu potwierdzającego stosunek zobowiązaniowy). Przesunięcie międzymagazynowe stanowi przychód i rozchód wewnętrzny - towar jest nadal własnością dokonującego przemieszczenia. Towar cały czas znajduje się w zasobach firmy, zmienia się tylko miejsce jego składowania.
                   Reasumując, przewóz paliwa bez zgłoszenia do rejestru SENT może być dokonywany w ramach przesunięcia międzymagazynowego z jednego do innego miejsca, gdzie dany podmiot posiada instalacje magazynowe, jeżeli przewożonym towarom towarzyszy dokument potwierdzający to przesunięcie.
                  86. 6. Objęcie paliw opałowych systemem SENT

                  87. W jaki sposób mamy sprawdzać dane lokalizacyjne urządzenia grzewczego, jeżeli na stronie PUESC można jedynie potwierdzić rodzaj tego urządzenia (stacjonarne/niestacjonarne)?
                  88. Przewoźnik po wpisaniu w zgłoszeniu numeru identyfikacyjnego miejsca, w którym zlokalizowane jest urządzenie grzewcze (np. piec), zwrotnie otrzyma dane dotyczące lokalizacji tego urządzenia, które wynikają ze zgłoszenia AKC-RU, tj. adres i dane geolokalizacyjne.

                  89. Czy jest możliwość wysłania zgłoszenia SENT_140 (dostawa bez przewozu) ze wskazaniem, że pomiędzy podmiotem sprzedającym a nabywającym została zawarta umowa okresowa?
                  90. Zgodnie z art. 6c ust. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, jeżeli pomiędzy podmiotem sprzedającym a nabywającym została zawarta umowa okresowa, która następnie została zarejestrowana w rejestrze SENT (posiada unikatowy identyfikator), w przypadku dostawy niezwiązanej z przewozem, zgłoszenia nie wysyła się do rejestru SENT.

                   Jeżeli zaś, umowa okresowa nie jest zawarta i nie jest zarejestrowana, podmiot sprzedający winien wysłać zgłoszenie SENT_140

                  91. Jakie są obowiązki podmiotów w przypadku przewozu paliw opałowych pomiędzy podmiotami (dostawa krajowa), które zawarły umowę okresową?
                  92. Jeżeli pomiędzy podmiotem sprzedającym a nabywającym została zawarta umowa okresowa, która następnie została zarejestrowana w rejestrze SENT (posiada unikatowy identyfikator), w przypadku przewozu paliwa opałowego, podmiot wysyłający wysyła zgłoszenie SENT_100 (art. 1 i 2 ustawy) wskazując, że dostawa jest realizowana w ramach umowy, o której mowa w art. 89 ust. 5e albo 5f ustawy o podatku akcyzowym. Następnie przewoźnik uzupełnia zgłoszenia (art. 4 i 4a ustawy), a końcowo podmiot odbierający, w dniu dostarczenia tego paliwa, uzupełnia zgłoszenie o informację o ilości odebranego towaru, informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 5 pkt 3 lit. a lub b ustawy o podatku akcyzowym (art. 6 ustawy).

                   Wyżej wskazane oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli została zawarta umowa, o której mowa w art. 5e ustawy o podatku akcyzowym (art. 7 ustawy).

                   Dodatkowo, podmiot wysyłający jest zobowiązany przesyłać do rejestru SENT miesięczne zestawienia informacji dotyczących okresowych umów, zawierające dane, o których mowa w art. 4 ustawy.

                  93. Paliwo opałowe zostało sprzedane przez Podmiot A do Podmiotu B z miejscem dostarczenia w lokalizacji X (magazyn Podmiotu C). Następnie Podmiot B sprzedaje to paliwo opałowe Podmiotowi C. Towar znajduje się na lokalizacji X, dlatego nie będzie przemieszczany, ponieważ lokalizacja X jest magazynem Podmiotu C. Jak prawidłowo zgłosić ten przewóz?
                  94. Podmiot B, który rozporządza towarem jak właściciel przed rozpoczęciem przewozu, ponieważ to on decyduje kiedy i ile towaru ma być przewiezione z miejsca załadunku do miejsca dostarczenia/zużycia, jest podmiotem wysyłającym i występuje w roli PPO (pośredniczący podmiot olejowy), a Podmiot C jest podmiotem odbierającym w roli ZPO (zużywającym podmiotem olejowym). W takim przypadku winno być dokonane zgłoszenie S_100 pomiędzy Podmiotem B a Podmiotem C.

                   Dodatkowo, jeżeli między Podmiotem A (PPO) a Podmiotem B (PPO) została zawarta i zarejestrowana na PUESC umowa, wówczas na potwierdzenie transakcji między nimi zgłoszenie SENT nie jest wymagane, jeśli zaś podmioty te nie zawarły umowy, to konieczne jest zgłoszenie S_140.

                  95. Podmiot B nabywa od Podmiotu A olej opałowy, z czego później część zużywa w swoich piecach (przy dostawie zaznacza zakup na cele PPO i ZPO). Obrót jest realizowany w ramach zarejestrowanej w SENT umowy okresowej. Czasami zużywa ten olej w miejscu dostarczenia, ale czasami musi przewieźć do swojego pieca do innej własnej lokalizacji. Jak powinien zgłosić taki przewóz?
                  96. Jeżeli przed przewozem paliwa opałowego wiadomo jest jaka jego część będzie zużyta na cele grzewcze, a jaka na cele dalszej odsprzedaży, to na przewóz tego towaru należy wysłać dwa zgłoszenia – jeden, w którym podmiot odbierający występuje w roli ZPO, a drugi w którym podmiot odbierający występuje w roli PPO.

                   Jeżeli zaś przed przewozem nie jest znana ilość paliwa opałowego przeznaczonego na cele grzewcze, to na przewóz całości towaru należy wysłać zgłoszenie, gdzie podmiot odbierający występuje w roli PPO, a następnie kolejne zgłoszenie (SENT na siebie), w którym podmiot odbierający występuje w roli ZPO, po to żeby dopełnić obowiązków wynikających z ustawy o podatku akcyzowym i zapewnić możliwość zastosowania obniżonej stawki akcyzy.

                   Jeżeli podmiot przewozi paliwo opałowe z własnego magazynu w lokalizacji A do miejsca zużycia w lokalizacji B, to dla zapewnienia wyżej wskazanych zasad należy wysłać zgłoszenie SENT na siebie, gdzie jako podmiot wysyłający należy wskazać się w roli PPO, a jako podmiot odbierający – wskazać się w roli ZPO.

                  97. Zużywający podmiot olejowy posiada 2 kotły zasilane z jednego zbiornika. Zużycie w tych kotłach zależne jest między innymi od procesów technologicznych i niemożliwe do oszacowania w chwili realizacji zamówienia. Pośredniczący podmiot olejowy wymaga doprecyzowania ilości zamawianego oleju grzewczego dla każdego kotła na potrzeby realizacji zgłoszenia przewozu w systemie SENT. W jaki sposób powinno być dokonane i zakończone zgłoszenie SENT w takiej sytuacji? Czy powinny być dwa odrębne zgłoszenia SENT dla poszczególnych kotłów? Czy istnieją jakiekolwiek konsekwencje błędnego oszacowania ilości oleju grzewczego dla kotłów?
                  98. W opisanym przypadku należy dokonać dwóch zgłoszeń, oddzielnie dla każdego numeru identyfikacyjnego miejsca, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze. W takiej sytuacji ilość dostarczanego oleju grzewczego należy szacować uwzględniając posiadaną wiedzę o zużyciu paliwa przez te urządzenia grzewcze.

                   Ważne jest, aby suma ilości oleju grzewczego potwierdzonych w każdym z tych zgłoszeń była równa ilości towaru faktycznie dostarczonego do miejsca zużycia.

                  99. W jaki sposób podmioty prowadzące działalność gospodarczą widnieją w CEiDG i są zużywającymi podmiotami olejowymi (ZPO), mogą zamykać zgłoszenia SENT potwierdzające dostawę oleju opałowego?
                  100. Dostawę paliwa opałowego możesz potwierdzić zamykając zgłoszenie SENT:

                  101. na PUESC,
                  102. w aplikacji mobilnej SENT-DOSTAWY lub
                  103. wprowadzając KOD TRANSAKCYJNY, np. w aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonie komórkowym kierowcy, który przywiózł olej.
                  104. W przypadku zamykania zgłoszeń SENT na Portalu PUESC albo w aplikacji mobilnej SENT-DOSTAWY – konieczny jest zaawansowany poziom dostępu do PUESC, z zarejestrowaną reprezentacją w obszarze MONITOROWANIE PRZEWOZU – szczegóły znajdują się w opisie usługi 

                   W przypadku zamykania zgłoszeń SENT z wykorzystaniem KODÓW TRANSAKCYJNYCH – wystarczający jest podstawowy poziom dostępu do PUESC – wymaga to założenia konta prostego na PUESC, uwierzytelnienie odbywa się poprzez podanie loginu i hasła – szczegóły znajdują się w opisie usługi 

                   Jednocześnie należy pamiętać, że kody transakcyjne:

                  105. nie mogą być udostępniane osobom nieupoważnionym, a osoba która użyła tego kodu osobiście potwierdza dostarczenie oleju opałowego,
                  106. możesz pobrać ze swojego konta na PUESC, Portalu Podatkowym lub w urzędzie skarbowym,
                  107. są przeznaczone do potwierdzania dostarczenia do ciebie oleju opałowego.
                  108. Czy podanie kodu transakcyjnego jest jednocześnie upoważnieniem dostawcy do potwierdzania w imieniu odbiorcy oświadczeń, czy wymagane jest dodatkowe oddzielne pisemne upoważnienie?
                  109. Funkcjonalność wykorzystywania kodów transakcyjnych została zaprojektowana do stosowania zamiast osobistego podpisu, co oznacza, że kody te nie mogą być udostępniane osobom do tego nieupoważnionym. Użycie kodu oznacza, że osoba, która wygenerowała ten kod potwierdza dostarczenie oleju opałowego. Kod ten można np. wprowadzić w aplikacji, którą posiada kierowca na swoim telefonie. Stąd też nie ma potrzeby upoważniać kogoś do zamykania zgłoszeń, ponieważ to odbierający wprowadzając swój kod transakcyjny, sam potwierdza odbiór paliwa.

                  110. W jaki sposób osoby fizyczne albo podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są zużywającymi podmiotami olejowymi (ZPO), mogą zamykać zgłoszenia SENT potwierdzające dostawę oleju opałowego?
                  111. Niezależenie od wybranej opcji, wystarczający jest podstawowy poziom dostępu do PUESC – wymaga założenia konta prostego na PUESC, uwierzytelnienie odbywa się poprzez podanie loginu i hasła – szczegóły znajdują się w opisie usługi Załóż konto lub sprawdź swoje dane.

                   7. Obsługa zewnętrznych systemów lokalizacji (ZSL/OBU)

                  112. Czym jest usługa ZSL?
                   Usługą ZSL nazywamy rodzaj usług przygotowany dla Zewnętrznych Systemów Lokalizacji na wspólne potrzeby systemów SENT (SENT-GEO) i e-TOLL. Rejestracja i zarządzanie usługami ZSL odbywa się przy użyciu formularzy ZSL100 i ZSL105. W usługach ZSL Operator OBU/ZSL może rejestrować urządzenia OBU/ZSL.
                  113. Czy jest jakaś różnica miedzy Operatorem OBU a Operatorem ZSL?
                   Na potrzeby realizacji obowiązków przekazywania danych wynikających z ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi oraz na potrzeby Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej (e-TOLL), dopuszczone są zarówno urządzenia (lokalizatory) OBU jak i ZSL. W związku z tym, Operator posiadający w swoim portfolio urządzenia OBU oraz Operator posiadający w swoim portfolio urządzenia ZSL, są traktowani w ten sam sposób.
                  114. Czy w systemie SENT-GEO są dopuszczone również urządzenia OBU?
                   W związku z uruchomieniem systemu e-TOLL, umożliwiono wykorzystywanie na potrzeby systemów SENT i e-TOLL urządzeń pokładowych OBU (z ang. On Board Unit). Z uwagi na fakt, że urządzenia OBU (klasy GNSS) są urządzeniami technologicznie zbliżonymi do urządzeń trwale montowanych w pojazdach samochodowych (ZSL), uznano, że również one spełniają definicję „zewnętrznego systemu lokalizacji”, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Urządzenia OBU dopuszczone do użytku w systemie SENT to takie, które uzyskały pozytywny wynik w testach dla systemu e-TOLL i są dostępne w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów lub Operatora OBU znajdującego się na liście Operatorów udostępnionej na stronach MF. Urządzenia OBU, podobnie jak lokalizatory ZSL wymagają rejestracji do usług ZSL przez Operatorów.
                  115. Gdzie znajdę informacje dotyczące obowiązków użytkowników i Operatorów ZSL korzystających z usług SENT i e-TOLL?
                   Informacje są dostępne na PUESC.
                  116. Kto powinien zarejestrować na PUESC urządzenia OBU/ZSL wykorzystywane do e-TOLL i/lub SENT?
                   Na potrzeby systemu SENT i e-TOLL urządzenia OBU/ZSL rejestruje wyłącznie Operator OBU/ZSL.
                   W trakcie rejestracji Operator wybiera rodzaj usługi (e-TOLL/ SENT/ e-TOLL i SENT). Operator dodaje urządzenia OBU/ZSL w ramach zarejestrowanych usług ZSL. Zwrotnie Operator otrzymuje numer biznesowy urządzenia. Operator przekazuje przewoźnikowi, który korzysta z danego urządzenia OBU/ZSL, numer biznesowy (w formacie U/Znn-xxnnxx-n) - ten numer przewoźnik może używać w zgłoszeniu SENT.
                  117. Gdzie znajdę aktualną instrukcję podłączenia urządzeń OBU/ZSL do usług SENT-GEO?
                   Aktualna instrukcja jest dostępna na PUESC w zakładce Usługi sieciowe, w sekcji System SENT.
                  118. Gdzie znajdę specyfikację techniczną komunikatów dla usług SENT-GEO dedykowaną Operatorom urządzeń OBU/ZSL?
                   Aktualna specyfikacja jest dostępna na PUESC w zakładce Usługi sieciowe, w sekcji System SENT. 
                  119. Czy jest możliwość, by korzystając tylko z jednego lokalizatora OBU/ZSL udostępniać dane geolokalizacyjne zarówno do systemu SENT jak i e-TOLL?
                   Tak, Operator usług ZSL może zarejestrować urządzenia GPS (OBU lub ZSL) w usłudze ZSL, która jednocześnie obsługuje systemy e-TOLL i SENT. W takim przypadku użytkownik urządzenia OBU/ZSL może korzystać z jednego urządzenia, ale Operator OBU/ZSL musi zapewnić wysyłanie danych lokalizacyjnych na dwa endpointy w odpowiednich kryteriach dla schemy danych.
                  120. Czy w jednym pojeździe mogą być zainstalowane dwa różne urządzenia – jedno na potrzeby SENT, a drugie na potrzeby e-TOLL?
                   Tak. Jeśli jedno z urządzeń będzie zarejestrowane w usłudze SENT, a drugie urządzenie w usłudze e-TOLL, to mają przyznane różne numery biznesowe lokalizatorów i działają niezależnie. Urządzenia mogą działać niezależnie w jednym pojeździe.
                  121. Jak zarejestrować konto na PUESC, by móc rejestrować usługi jako Operator ZSL?
                   W środowisku produkcyjnym, aby wypełnić zgłoszenie ZSL100, Operator musi mieć założone konto zaawansowane na PUESC. Operacje na PUESC dokonuje w kontekście firmy (nie w kontekście własnym). Po wypełnieniu zgłoszenia ZSL100, Operator wysyła prośbę o odblokowanie możliwości rejestracji usług w SENT na adres e-mail: operatorzyOBUZSL@mf. pl. Dopiero po odblokowaniu możliwe jest skorzystanie z formularza ZSL105.
                  122. Po zarejestrowaniu lokalizatora w usłudze SENT, dane urządzenia (OBU/ZSL) nie są rejestrowane w systemie SENT - jaka jest przyczyna takiej sytuacji?
                   Konieczna jest aktywacja lokalizatora, która nastąpi automatycznie po przypisaniu lokalizatora OBU/ZSL do numeru SENT. Aby aktywować lokalizator (i uaktywnić rejestrację danych), przewoźnik powinien wpisać numer biznesowy lokalizatora do zgłoszenia przewozu SENT. Jest to jednorazowa czynność która uaktywnia rejestrowanie danych z danego lokalizatora na potrzeby systemu SENT. W przypadku urządzeń testowych – do zgłoszenia SENT uzupełnianego na środowisku testowym, a dla urządzeń produkcyjnych - do zgłoszenia SENT na środowisku produkcyjnym PUESC.
                  123. Występuję w formie reprezentanta Operatora ZSL, jakie powinienem mieć nadane uprawnienia, aby móc wypełnić i wysłać formularze ZSL100 i ZSL105?
                   Reprezentant Operatora ZSL powinien mieć nadane jedno z dwóch poniższych uprawień:
                  124. „Zarządzanie usługami ZSL/OBU”;
                  125. „SENT – przesyłanie, aktualizacja i uzupełnianie zgłoszeń przesyłanych do systemu... ”.
                  126. Czy jest możliwość podglądu danych urządzenia OBU/ZSL celem sprawdzenia, czy są one poprawnie nadawane do systemu SENT?
                   Tak, jest taka możliwość. W takim przypadku, w trakcie uzupełniania zgłoszenia SENT, jako główny lokalizator Przewoźnik wskazuje numer biznesowy urządzenia OBU/ZSL, a jako zapasowy lokalizator wskazuje numer biznesowy aplikacji e-TOLL PL. Następnie w aplikacji e-TOLL PL jest możliwy podgląd ostatnio zarejestrowanej pozycji GPS lokalizatora OBU/ZSL.
                  127. Jestem przewoźnikiem, czy w przypadku przypisania do zlecenia SENT identyfikatora OBU/ZSL (w polu „Numer urządzenia/lokalizatora GPS”) i aplikacji e-TOLL PL (w polu „Numer zapasowego lokalizatora GPS”) będę mógł wybrać przesyłanie pozycji z aplikacji e-TOLL PL (wybrany i zaznaczony numer SENT)? Czy w takim przypadku będzie można sprawdzić na stronie PUESC w formularzu SENT406 pozycję urządzenia OBU/ZSL jak i aplikacji e-TOLL PL?
                   Jeśli w zgłoszeniu SENT przewoźnik wypełni obydwa pola (w jednym identyfikator urządzenia OBU/ZSL, a w drugim numer z aplikacji e-TOLL PL), to będą rejestrowane dane z obydwu urządzeń udostępniających dane geolokalizacyjne do systemu SENT. W formularzu SENT406 powinna być możliwość sprawdzenia pozycji zarówno urządzenia OBU/ZSL jak i aplikacji e-TOLL PL (jeżeli urządzenia nadają dane).
                  128. Jestem przewoźnikiem, czy uzupełniając zgłoszenie przewozu SENT i podając „Numer lokalizatora” (numer biznesowy) urządzenia OBU/ZSL, który otrzymałem od Operatora, spełniam w ten sposób swoje obowiązki?
                   Przewoźnik uzupełniając zgłoszenie SENT musi wypełnić sekcję danych dotyczących przewoźnika. W tej sekcji m. należy podać numer biznesowy lokalizatora, za pomocą którego przekazywane są dane geolokalizacyjne.
                  129. Jestem przewoźnikiem, czy mogę na PUESC w jakiś sposób zarządzać urządzeniami OBU/ZSL, które otrzymałem od swojego Operatora OBU/ZSL?
                   Nie. Przewoźnik nie ma możliwości zarządzania usługą ZSL na PUESC oraz swoimi urządzeniami (lokalizatorami OBU/ZSL).
                  130. Jestem Operatorem OBU/ZSL, jak będzie wyglądało zarządzanie lokalizatorami? Będzie dostępny jakiś interfejs?
                   Lokalizatorami OBU/ZSL można zarządzać bezpośrednio przez formularze PUESC. Dodatkowo został udostępniony dostęp niewizualny do tych usług – Operatorzy ZSL mogą zintegrować własny system i zapewnić dostęp swoich klientów (przewoźników) poprzez swój system.
                  131. Jestem Operatorem ZSL, mam klientów którzy chcą korzystać z e-TOLL. Co powinienem teraz zrobić?
                   Operator ZSL rejestruje usługi, a następnie dodaje urządzenia i przekazuje swoim klientom (przewoźnikom) numery biznesowe lokalizatorów OBU/ZSL
                   https://test. pl (środowisko testowe)
                   https://puesc. pl (środowisko produkcyjne)
                  132. Jestem Operatorem OBU/ZSL, jakie są rodzaje usług dostępne dla Operatorów OBU/ZSL?
                   Operator OBU/ZSL może zarejestrować usługę:
                  133. wyłącznie dla systemu e-TOLL,
                  134. wyłącznie dla systemu SENT,
                  135. wspólną dla systemów e-TOLL i SENT.
                   1. Co zrobić, jeżeli dane geolokalizacyjne środka transportu nie są wyświetlane na mapie formularza SENT406 z portalu PUESC?
                    Prawdopodobną przyczyną braku danych jest problem z danymi geolokalizacyjnymi wysyłanymi przez lokalizator, w który wyposażony jest pojazd. Jeżeli w celu udostępniania danych geolokalizacyjnych pojazd jest wyposażony w urządzenie OBU/ZSL – należy zgłosić się do operatora OBU/ZSL i zweryfikować, czy dane są odbierane z lokalizatora i właściwie wysyłane do SENT-GEO (operator nie otrzymuje komunikatów zwrotnych informujących o błędach). Jeżeli pojazd jest wyposażony w lokalizator z zainstalowaną aplikacją mobilną e-TOLL PL, kierowca powinien zweryfikować, czy aplikacja jest włączona i właściwie skonfigurowana na potrzeby udostępniania danych do SENT-GEO.
                    Dane prezentowane w formularzu SENT406 mogą być również prezentowane z nieznacznym opóźnieniem w stosunku do czasu rzeczywistego – jest to zależne od czasu przetwarzania danych przez interfejsy systemu oraz jakości/prędkości transferu danych lokalizatorów.

                    8. Objęcie odpadów (kod systemowy 0005) systemem SENT

                   2. Czy przewóz każdego rodzaju odpadów podlega zgłoszeniu do rejestru SENT?
                   3. Jeśli przewożone towary są odpadami w rozumieniu ustawy o odpadach, a ich przewóz podlega przepisom rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów, wówczas przywóz takich odpadów do Polski albo przewóz ich z terytorium jednego państwa członkowskiego UE na terytorium drugiego państwa członkowskiego UE albo państwa trzeciego, przez terytorium Polski - należy zgłosić do rejestru SENT.

                    W przypadku wątpliwości związanych z kwalifikowaniem danego towaru do odpadów, właściwym organem do udzielenia wsparcia jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

                   4. Czy każdy przewóz odpadów podlega zgłoszeniu do rejestru SENT? 
                   5. Przewóz odpadów, który podlega rozporządzeniu (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów oraz który rozpoczyna się poza granicami kraju i kończy w Polsce (SENT_200) albo rozpoczyna się i kończy poza granicami kraju, ale jest przewożony przez Polskę (SENT_300) - należy zgłosić do rejestru SENT.

                    Wyjątek stanowią przewozy odpadów objęte procedurą celną tranzytu, a także przewozy odpadów przeznaczonych do odzysku, których ilość w przesyłce nie przekracza 20 kg (mówi o tym art. 2 ww. rozporządzenia WE).

                    Zgłoszeniu do rejestru SENT nie podlegają przewozy odpadów rozpoczynające się na terytorium kraju.

                   6. Co robić w przypadku odmowy przyjęcia odpadów przez podmiot odbierający (nabycie wewnątrzwspólnotowe), gdy przewóz już się rozpoczął?
                   7. W przypadku odmowy przyjęcia towaru nabywanego wewnątrzwspólnotowo podmiot odbierający, którzy wcześniej dokonywał zgłoszenia przewozu tego towaru (SENT_200), winien zamknąć to zgłoszenie, wpisując w polu uwagi informację o odmowie przyjęcia dostawy.

                    Na przewóz tego nieodebranego towaru z powrotem do jego nadawcy (z Polski do UE) nie jest wymagane zgłoszenie SENT.

                   8. Co robić w przypadku odmowy przyjęcia/zwrotu reklamacyjnego odpadów przez odbiorcę (dostawa wewnątrzwspólnotowa), gdy przewóz już się rozpoczął?
                   9. Konieczność odbioru reklamowanego odpadu przez organizującego przemieszczenie wynika z rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów, a więc podlega także systemowi SENT. W przypadku odmowy przyjęcia towaru wywożonego z Polski do UE, który następnie zostaje zwrócony do Polski, podmiot do którego towar jest zwracany winien dokonać zgłoszenia przewozu tego towaru zgodnie z art. 6 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT_200). W tym przypadku podmiot z Polski jest podmiotem odbierającym.

                   10. Przywożę odpady spoza Unii Europejskiej do Polski i w oddziale celnym granicznym towar jest dopuszczany do obrotu na terenie UE, a następnie sprzedaję towar innym firmom i przewożę go na Słowację, albo do innej miejscowości w Polsce. Czy mam wysłać zgłoszenie do rejestru SENT? 
                   11. Jeżeli po dopuszczeniu towaru do obrotu (nadaniu temu towarowi statusu celnego towaru krajowego/wspólnotowego) następuje dostawa towarów albo wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, to zgodnie z § 2 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (system SENT) nie jest objęty przewóz realizowany na podstawie art.

                   12. Przywożę odpady spoza Unii Europejskiej do Polski i w oddziale celnym wewnątrz kraju towar jest dopuszczany do obrotu na terenie UE, a następnie przewożony do podmiotu w innej miejscowości w Polsce. Czy mam wysłać zgłoszenie do rejestru SENT?
                   13. Ponieważ od przejścia granicznego do oddziału celnego wewnątrz kraju towar jest objęty procedurą celną tranzytu, to zgodnie z § 2 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ten przewóz nie jest objęty systemem SENT.

                    Dodatkowo, w przypadku dalszego przewozu towaru na terenie kraju, po uprzednim dopuszczeniu towaru do obrotu (nadaniu temu towarowi statusu celnego towaru krajowego/wspólnotowego), zgodnie z § 2 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, systemem SENT nie jest objęty przewóz realizowany na podstawie art. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

                    9. Objęcie węgla (CN 2701) i koksu (CN 2704) systemem SENT

                   14. Czy każdy przewóz węgla i koksu podlega zgłoszeniu do rejestru SENT?
                    Przewóz towarów z pozycji CN 2701 i CN 2704 o masie brutto przesyłki powyżej 500 kg, który rozpoczyna się poza granicami kraju i kończy w Polsce (SENT_200) albo rozpoczyna się i kończy poza granicami kraju ale jest przewożony przez Polskę (SENT_300) - należy zgłosić do rejestru SENT.
                    Wyjątek stanowią przewozy węgla i koksu objęte procedurą celną tranzytu, składowania, odprawy czasowej, przetwarzania, wywozu albo powrotnym wywozem, a także przewozy tego towaru w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 25 kg.
                    Zgłoszeniu do rejestru SENT nie podlegają przewozy węgla i koksu rozpoczynające się na terytorium kraju (§ 2 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi).
                   15. Co robić w przypadku odmowy przyjęcia węgla i koksu przez podmiot odbierający (nabycie wewnątrzwspólnotowe), gdy przewóz już się rozpoczął?
                    W przypadku odmowy przyjęcia towaru nabywanego wewnątrzwspólnotowo podmiot odbierający, którzy wcześniej dokonywał zgłoszenia przewozu tego towaru (SENT_200), winien zamknąć to zgłoszenie, wpisując w polu uwagi informację o odmowie przyjęcia dostawy.
                    Na przewóz tego nieodebranego towaru z powrotem do jego nadawcy (z Polski do UE) nie jest wymagane zgłoszenie SENT.
                   16. Co robić w przypadku odmowy przyjęcia/zwrotu reklamacyjnego węgla i koksu przez odbiorcę (dostawa wewnątrzwspólnotowa), gdy przewóz już się rozpoczął?
                    W przypadku odmowy przyjęcia towaru wywożonego z Polski do UE, który następnie zostaje zwrócony do Polski, podmiot do którego towar jest zwracany winien dokonać zgłoszenia przewozu tego towaru zgodnie z art.
                   17. Przywożę węgiel i koks spoza Unii Europejskiej do Polski i w oddziale celnym granicznym towar jest dopuszczany do obrotu na terenie UE, a następnie sprzedaję towar innym firmom i przewożę go do Niemiec albo do innej miejscowości w Polsce. Czy mam wysłać zgłoszenie do rejestru SENT?
                    Jeżeli po dopuszczeniu towaru z pozycji CN 2701 lub CN 2704 do obrotu (nadaniu temu towarowi statusu celnego towaru krajowego/unijnego), następuje dostawa towaru albo wewnątrzwspólnotowa dostawa tego towaru związana z przewozem - to przewóz ten rozpoczyna się na terytorium kraju i zgodnie z § 2 ust. 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, nie jest objęty systemem SENT.
                   18. Przywożę węgiel i koks spoza Unii Europejskiej do Polski i w oddziale celnym wewnątrz kraju towar jest dopuszczany do obrotu na terenie UE, a następnie przewożony do podmiotu w innej miejscowości w Polsce. Czy mam wysłać zgłoszenie do rejestru SENT?
                    Jeżeli od przejścia granicznego do miejsca wewnątrz kraju towar z pozycji CN 2701 lub CN 2704 jest objęty np. procedurą celną tranzytu albo wywozu w rozumieniu unijnego kodeksu celnego - to zgodnie z § 2 ust. 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi - przewóz tego towaru nie jest objęty systemem SENT.
                    Jeżeli po dopuszczeniu towaru z pozycji CN 2701 lub CN 2704 do obrotu (nadaniu temu towarowi statusu celnego towaru krajowego/unijnego), następuje dostawa towaru albo wewnątrzwspólnotowa dostawa tego towaru związana z przewozem - to przewóz ten rozpoczyna się na terytorium kraju i zgodnie z § 2 ust. 8 pkt 1 ww. rozporządzenia nie jest objęty systemem SENT.
                   19. Informacje o publikacji

                    Ostatnia aktualizacja:25 lipiec 2022 13:53

                    Pierwsza publikacja:15 czerwiec 2022 12:23Sylwia MystkowskaKomórka odpowiedzialna: Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej MF
                    • Pytania ogólne

                     Najczęściej zadawane pytania

                     Marmoleum

                     Marmoleum FAQ's

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące wykładziny Marmoleum

                     Zgrzewanie Marmoleum

                     NAJCZĘSCIEJ ZADAWANE PYTANIA

                     Zgrzewanie Marmoleum - FAQ

                     Linoleum meblowe

                     Najczęściej zadawane pytania

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące linoleum meblowego Forbo.

                     Wykładziny PVC

                     Wykładziny Flokowane Flotex

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące wykładzin flokowanych Flotex. com/flooring/pl-pl/p-ytki-dywanowe-faq/p9gf29">

                     Wykładziny dywanowe w płytkach Tessera

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące płytek dywanowych Forbo. com/flooring/pl-pl/allura-lvt-faq/p0gnaj">

                     Allura LVT

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące kolekcji Allura LVT. com/flooring/pl-pl/maty-wejsciowe-faq/p64zfb">

                     Maty wejściowe

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące mat wejściowych Forbo. com/flooring/pl-pl/poosr9">

                     Colorex ESD

                     Colorex FAQ's

                     Najczęściej zadawane pytania dotyczące kolekcji Colorex ESD. com/flooring/pl-pl/pjjebk">

                     Wykładziny homogeniczne Sphera

                     Wykładziny homogeniczne Sphera - FAQ

                     Pytania techniczne

                     Pytania techniczne

                     Najczęściej zadawane pytania techniczne

Najczęściej zadawane pytania Electrolux Df 4160

Bezpośredni link do pobrania Najczęściej zadawane pytania Electrolux Df 4160

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Najczęściej zadawane pytania Electrolux Df 4160